Fiala se příští týden setká ve Vatikánu s papežem Františkem, míří i do Francie

Praha (ČTK) – Premiér Petr Fiala (ODS) se příští čtvrtek setká ve Vatikánu s papežem Františkem. Hovořit budou o aktuálních mezinárodních otázkách či české pomoci Ukrajině. Fiala do Vatikánu zamíří z Berlína, kde ve středu vystoupí jako čestný řečník na zasedání Východního výboru německého hospodářství, informoval dnes ČTK úřad vlády. V úterý bude Fiala jednat s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem o předsednictví v EU či jaderné energetice, upozornil server Seznam Zprávy.

Fialu ve Vatikánu přijme papež František, předseda vlády bude jednat také se šéfem vatikánské diplomacie kardinálem Pietrem Parolinem. „Jejich rozhovory se dotknou aktuálních mezinárodních otázek a české pomoci napadené Ukrajině a jejím obyvatelům,“ sdělila Strakova akademie. Mluvčí vlády Václav Smolka ČTK dnes večer sdělil, že hovořit bude premiér s hlavou katolické církve zřejmě také o uprchlících, kteří jsou pro papeže Františka velkým tématem.

SOUVISEJÍCÍFiala popřál Graubnerovi hodně sil, ministr Baxa se těší na spolupráci

„Mohu potvrdit, že s premiérem na cestu letí i jeho manželka Jana,“ uvedl dále Smolka. Do Vatikánu zamíří i vicepremiér a šéf lidovců Marian Jurečka. „Ve čtvrtek budu s panem premiérem přítomen setkání s papežem Františkem a pak budu mít ve čtvrtek a pátek další odborný program za agendu svého resortu v Římě,“ napsal dnes ČTK Jurečka. Komentovat informace, že se delegace zúčastní také, odmítl s odkazem na organizátory cesty předseda sněmovního klubu občanských demokratů Marek Benda.

S papežem Františkem jednal při příležitosti setkání lídrů zemí Evropské unie na summitu v Římě v březnu 2017 tehdejší premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Františkův předchůdce Benedikt XVI. přijal ve Vatikánu předsedy vlády Jana Fischera v roce 2009 či Petra Nečase (ODS) o tři roky později.

Sobotka při setkání pozval papeže do Česka, což učinili opakovaně prezident Miloš Zeman či bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO) při přijetí ve Vatikánu v roce 2019. Zatím posledním papežem, který Česko navštívil, byl Benedikt XVI., který v září 2009 sloužil mše pod širým nebem v Brně a ve Staré Boleslavi. Před Benediktem byl v Česku v roce 1997 papež Jan Pavel II.

V úterý se Fiala setká v Paříži s Macronem mimo jiné s ohledem na to, že Česko od Francie za měsíc přebere předsednictví v Radě EU. Mluvčí kabinetu Václav Smolka serveru Seznam Zprávy řekl, že jednání se bude týkat i situace na Ukrajině či podpory jaderné energetiky. Francouzská státní energetická společnost EdF je spolu s americkou firmou Westinghouse a jihokorejskou KHNP ve hře o vybudování nového jaderného bloku elektrárny v Dukovanech. Se šéfem EdF se však Fiala nesetká, i když o to podle serveru Seznam Zprávy měla francouzská strana zájem.

V Berlíně bude Fiala na pozvání německého hospodářského svazu Ost-Ausschuss der Deutschen Wirtschaft (OA). Svaz, mezi jehož členy patří velké společnosti jako BASF, Deutsche Bank či Siemens, podporuje hospodářské vztahy Německa se střední a východní Evropou.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 2. června 2022 Foto: Wikimedia Commons – Vatikán

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář