Filmšlap představí lidem ve Velehradě a okolí pěší poutnictví

Velehrad (Uherskohradišťsko) – Výstava, filmové projekce, beseda nebo mše přiblíží lidem ve Velehradě na Uherskohradišťsku a okolí pěší poutnictví jako způsob trávení volného času. Komponovaná akce nazvaná Filmšlap se uskuteční od 18. do 27. října. Zapojí se do ní také hendikepovaní poutníci, sdělil ČTK koordinátor kulturních akcí ve Velehradě Petr Slinták.

Setkání má podle něj za cíl pěší poutnictví dále zpopularizovat. „Pěší poutě do Santiaga de Compostela po svatojakubských stezkách jsou fenoménem dneška. Další poutní stezky se však rozvíjí po celé Evropě. V České republice a na Slovensku se v posledních letech nově značí hlavně stezky cyrilometodějské,“ uvedl Slinták.

Pěší poutnictví je podle něj způsobem osobní relaxace, který posiluje fyzickou i psychickou kondici. „Poutnictví má také nemalý duchovní, ale i kulturní rozměr. Rozšiřuje poutníkům obzory, stírá předsudky a dává podněty k novým přátelstvím a hlubším prožitkům,“ doplnil Slinták.

V uherskohradišťském kině Hvězda budou moci návštěvníci díky Filmšlapu v druhé polovině října zhlédnout výstavu fotografií z pouti tělesně postiženého Jana Duška do Španělska. V kině bude také v pátek 18. října od 17:00 na programu projekce filmu Camino na kolečkách, který zmíněné putování přibližuje formou celovečerního dokumentu.

O den později se od 9:00 uskuteční v kostele svatého Ducha ve Starém Městě bohoslužba celebrovaná Janem Peňázem, předsedou Matice velehradské a dlouholetým organizátorem duchovních poutí. O hodinu později se účastníci vydají na čtyřkilometrovou pěší pouť do Velehradu, kde bude na programu modlitba v bazilice. Odpoledne Filmšlap vyvrcholí besedou v domě svatého Cyrila a Metoděje, jejíž součástí bude projekce filmů a videospotů s poutnickou tematikou.

Autor: ČTK  Datum: 20. záři 2019  Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář