Francouzská katolická církev se chystá odškodňovat oběti sexuálního násilí

Paříž – Francouzští katoličtí biskupové se dnes rozhodli vytvořit mechanismus pro odškodnění lidí, kteří se v církvi jako děti stali oběťmi sexuálního násilí. Biskupové se rovněž shodli, že odškodnění zaplatí z prostředků utržených z prodeje církevních nemovitostí nebo pomocí půjčky. Informovala o tom agentura AFP.

Církevní představení se dnes na těchto krocích dohodli při jednáních v Lurdách poté, co v pátek uznali, že katolická církev má jako instituce zodpovědnost za systematické sexuální násilí, které bylo v posledních desetiletích na dětech pácháno představiteli církve.

SOUVISEJÍCÍFrancouzští biskupové uznali odpovědnost církve za sexuální delikty

Podle předsedy Francouzské biskupské konference Érika de Moulinse-Beauforta se biskupové usnesli, že vytvoří nezávislý národní orgán, jehož cílem bude posoudit nároky obětí sexuálního násilí. V čele této nezávislé instituce stane právnička Marie Derainová de Vaucressonová, která je bývalou obhájkyní práv dětí.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Prostředky na odškodnění chtějí biskupové získat tak, že se „zbaví nemovitého majetku Francouzské biskupské konference a diecézí“. Pokud to bude potřeba, vezme si církev podle de Moulinse-Beauforta půjčku.

„Finanční odškodnění bude součástí naší reakce, ale nebude přiznáváno automaticky,“ řekla Derainová de Vaucressonová časopisu La Croix a dodala, že vše bude záležet na konkrétním případu každé z obětí. „Některé daly najevo jen potřebu dozvědět se, zda útočník stále žije, jiné si přejí setkat se s osobou, jíž se jejich situace týká, ať už jde o útočníka samotného nebo o tehdejšího biskupa,“ vysvětlila právnička.

Podle zprávy komise vedené Jeanem-Marcem Sauvém představitelé francouzské katolické církve od roku 1950 sexuálně zneužili 216.000 dětí, většinou chlapců. Počet obětí se zvýší na 330.000, pokud se mezi ně započtou i činy, jichž se dopustili například učitelé v náboženských školách nebo pracovníci v charitách. Sauvé zveřejnil závěry svého vyšetřování začátkem října.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 8. listopadu 2021 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář