Francouzské kostely jsou napadány, ale úřady to zřejmě ignorují

Paříž – Během nejhorších let francouzské revoluce některé z nejviditelnějších projevů násilí zahrnovaly útoky na církev, která byla vnímána jako pilíř režimu. Revolucionáři zabili mnoho duchovních a tisíce jich vyhnali. Vyvlastnili majetek patřící církvi a spálili kostely.

Catholic Herald přirovnal situaci revoluce v 18. století k událostem posledních dvou týdnů ve Francii. Vypuknutí vandalismu namířeného proti katolickým kostelům za Observatore de la Christianophobie uvádí, že mezi 3. a 11. únorem bylo devět katolických kostelů vystaveno silnému vandalismu, od rozbíjení soch a vitrážových oken až k převrácení lavic. Jeden kostel v Yvelines byl vandalizován třikrát za sedm dní. Série podobných útoků na katolické kostely následovala po celé Francii.

Proč se v posledních letech katolické kostely ve Francii stávají cílem útoků?

Podle Catholic Herald odpověď spočívá v tom, že jsou snadnými cíli. Mnoho kostelů je pravidelně přístupných veřejnosti. V některých případech chybí vnitřní kamery. To umožnilo skupině rumunských migrantů například vejít do katolických kostelů v průběhu roku 2018 a odejít bez problémů s cennými artefakty, které se pokusili prodat. Absence kamer dělá z kostelů snadný útok taky pro různé skupiny od nespokojených dospívajících až po islamisty.

Vypuknutí vandalismu proti církevním budovám podle Catholic Herald odráží společenské nepokoje, které v současné době pronikají do Francie, když je země nyní ve čtvrtém měsíci protestu žlutých vest. Agresivní reakce policie na protestující pomohla mnohým jinak mírumilovným lidem ke každodennímu násilí.

To ovšem podle Catholic Herald nevysvětluje mlčení francouzských médií o znesvěcení kostelů nebo o lhostejné reakci francouzské vlády na tento problém. Jediné významné francouzské noviny, které poukázaly na tento problém, byly Le Figaro. Předseda vlády Edouard Phillipe opožděně na sociální síti odsoudil útoky a sliboval, že bude diskutovat o této otázce na své příští schůzce s francouzskými katolickými biskupy.

Reakce většiny francouzských politických a mediálních institucí je kolektivní pokrčení ramen, konstatuje Catholic Herald a dodává, že v některých oblastech se věci od roku 1789 příliš nezměnily.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

-mn-  Foto: screenshot YouTube – protesty ve Francii 

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář