Francouzský představitel evangelikálů varoval před souzením katolíků kvůli sexuálním skandálům

Paříž – Evangelikální církve by se neměly dívat s nějakým opovržením na katolickou církev kvůli zneužívání, řekl prezident Národního shromáždění evangelikálů ve Francii (CNEF) během valného shromáždění v prosinci.

„Všichni jsme zděšeni nedávnými odhaleními a sympatizujeme s oběťmi těchto zločinů,“ řekl Etienne Lhermenault. „Mohlo by se ale stát, že mnozí z nás se cítí znepokojeni, protože katolická církev je obvykle v našich řadách velmi kritizována,“ informuje Evangelical Focus.

Dále připomněl, že by bylo špatné, kdyby evangelikálové tuto záležitost nebrali vážně. „Zločiny, které byly projednávány u soudu, vrhají stín na celé křesťanství,“ řekl Lhermenault. „A není to jen otázka křesťanské pověsti, o které jsou pochybnosti, ale je to špatné svědectví pro Toho, kdo nás zachránil.“

Nikdo by neměl padat do pokušení dávat poučení katolíkům, uvedl čelní představitel CNEF, protože v zemích jako je USA byly odhaleny skandály cizoložství hnutím #metoo mezi prominentními pastory. Některé částečné informace mi bohužel dovolují si myslet, že v našich evangelikálních církvích existují i ​​pastýři a vůdci, kteří nejsou osvobozeni od vážných nedostatků. A ačkoli si nejsem vědom dokázaných faktů o pedofilii, slyšel jsem o sexuálním obtěžování a nemorálnosti, řekl Lhermenault ve svém projevu.

„Všichni zaplatíme – katolíci, evangelikálové a ateisté – těžkou cenu za hypersexualizaci společnosti, která si myslí, že v osvobození od tradic nalezla lék na svůj neklid. Ale tato společnost bude sklízet o několik desetiletí později tyranii přání, která zotročuje a je vykonávána na úkor těch nejzranitelnějších,“ uvedl podle Evangelical Focus francouzský představitel evangelikálů.

Ve Francii začal největší proces o sexuálním zneužívání v církvi

Před soudem v Lyonu v pondělí poprvé stanul kardinál a dlouholetý arcibiskup tohoto francouzského města Philippe Barbarin a dalších pět církevních hodnostářů, kteří čelí obvinění, že zatajovali sexuální zneužívání nezletilých jiným duchovním. Podle agentury AP jde o dosud nejvýznamnější proces ve Francii týkající se sexuálního skandálu v katolické církvi.

Šestice duchovních z lyonské diecéze je souzena kvůli činům kněze Bernarda Preynata. Ten mezi lety 1986 a 1991 zneužíval mladé skauty a Barbarin a další údajně po odhalení této skutečnosti nezakročili adekvátním způsobem. Obvinění proti Preynatovi se na veřejnosti objevila až v roce 2015. Kněz se k činům na začátku následujícího roku přiznal a letos má být rovněž souzen. Před soudem dříve řekl, že o jeho činech věděly církevní úřady, které mu proto zakázaly další práci se skauty, které se předtím věnoval téměř 20 let.

„Nikdy jsem se nesnažil tajit nebo dokonce krýt tyto strašné činy,“ řekl podle agentury AFP soudu 68letý kardinál Barbarin, který dorazil do soudní síně obklopen desítkami fotografů a kameramanů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

-mn-, ČTK   Foto: screenshot vimeo.com

 

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář