Franklin Graham vzdal hold Gorbačovovi a připomněl setkání svého otce s bývalým vůdcem Sovětského svazu

Americký evangelista Franklin Graham a světoví lídři vzdali hold bývalému vůdci Sovětského svazu Michailu Gorbačovovi a ocenili jeho klíčovou roli v dějinách.

91letý Gorbačov zemřel v úterý 30. srpna 2022.

Pastor Graham v příspěvku na svém facebookovém účtu uvedl, že bývalý prezident sehrál rozhodující roli „“spolu s americkým prezidentem Ronaldem Reaganem“ při „pádu železné opony a ukončení studené války“.

SOUVISEJÍCÍPapež vyjádřil soustrast nad úmrtím Michaila Gorbačova

„Prezident Reagan stál v Západním Berlíně a řekl: Pane Gorbačove, zbourejte tuto zeď, a během několika let se tak stalo,“ napsal Graham. 

„Můj otec Billy Graham se s panem Gorbačovem poprvé setkal v Bílém domě v roce 1987 a v roce 1991 ho navštívil v Kremlu, aby s ním diskutoval o morálních otázkách a potřebě duchovních hodnot ve společnosti,“ popsal setkání věhlasného evangelisty s Gorbačovem. 

„V té době byl můj otec v Moskvě, aby vedl školu evangelizace a připravoval se na kázání ve městě, a považoval za důležité vyjádřit panu Gorbačovovi uznání za jeho podporu náboženské svobody v Rusku,“ pokračoval. 

„Michail Gorbačov jistě udělal své chyby, ale jsem mu vděčný za vše, co udělal pro mírové ukončení studené války a že pomohl umožnit církvím v Rusku svobodné bohoslužby – což otevřelo neuvěřitelné možnosti pro evangelium v této části světa,“ dodal. 

Svou soustrast vyjádřil také americký prezident Joe Biden, který Gorbačova označil za „muže s pozoruhodnou vizí“, který měl „představivost, aby viděl, že je možná jiná budoucnost, a odvahu riskovat celou svou kariéru, aby toho dosáhl“.

„Když pan Gorbačov v roce 2009 navštívil Bílý dům, dlouho jsme spolu hovořili o pokračující práci našich zemí na snižování amerických a ruských jaderných zásob. Bylo snadné pochopit, proč si ho tolik lidí na celém světě tak váží,“ uvedl podle portálu Premier Biden. 

„Posíláme hlubokou soustrast jeho rodině a přátelům a lidem všude na světě, kteří měli prospěch z jeho víry v lepší svět,“ dodal. 

Martyn Whittock, křesťanský historik a publicista, hovořil o vlastnostech, kterých bychom si měli skutečně vážit a pro které bychom si měli Michaila Gorbačova připomínat: „Schopnost oslovit nepřátele nebo domnělé nepřátele, odvaha riskovat ve prospěch míru a smíření a prozíravost a moudrost vidět širší souvislosti, nejen úzké národní zaměření a vlastní osobní prospěch,“ píše britský zpravodajský portál Premier. 

„Gorbačov nebyl dokonalý, kdo z nás je, ale podstoupil mimořádná rizika a zaplatil za to velmi vysokou cenu, ale svět nezažil jadernou válku a za to mu můžeme být velmi vděční.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 5. září 2022 Foto: Wikimedia Commons – Michail Gorbačov

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář