František přijal konstantinopolského patriarchu Bartoloměje

Vatikán – Papež v úterý přijal konstantinopolského ekumenického patriarchu Bartoloměje s doprovodem.

Před setkáním obou hlav svých denominací František poslal svému protějšku jako vyjádření snahy o jednotu relikvie, nalezené při vykopávkách ve Vatikánu, které by měly patřit apoštolu Petrovi.

V reakci na toto Františkovo gesto ekumenický patriarcha Bartoloměj pro Vatikánský rozhlas řekl: „Relikvie svatého Petra darované naším bratrem papežem Františkem jsou novým milníkem na cestě sblížení, klíčovým krokem v dialogu lásky, zahájeném před více než padesáti lety našimi předchůdci.“

„Musíme přiznat, že zpočátku jsme byli velmi překvapení, když jsme se dozvěděli, že Jeho Svatost, náš bratr papež František, je odhodlán darovat nám takový poklad,“ vyjádřil patriarcha upřímnou radost nad překvapivým darem zaslaným z Vatikánu.

Duchovní vůdce přibližně tří set milionů pravoslavných křesťanů na světě, patriarcha Bartoloměj, sehrál klíčovou roli v lednu tohoto roku, když formálně přiznal samostatnost nové sjednocené pravoslavné církvi na Ukrajině nezávislé na Moskvě.

Ukrajinská větev pravoslavné církve, která se v 90. letech 20. století jednostranně odtrhla od moskevského patriarchátu, usilovala o autonomii už dlouho, ale bezvýsledně. Až loni se konstantinopolský patriarcha, který má jako jediný právo udělovat tzv. autokefalii, tedy církevní samostatnost, rozhodl vyjít požadavkům Kyjeva vstříc.

Proti tomu se ostře staví ruská pravoslavná církev. Prezident Vladimír Putin pak ve svém novoročním poselství varoval před možným krveproléváním v důsledku osamostatnění ukrajinské církve.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 18. září 2019  Foto: screenshot YouTube

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář