František: Zdi, okupace a fanatismus mír nepřinesou

Bari  – Papež František v sobotu prohlásil, že stavění zdí, okupace území a náboženský fanatismus nikdy nepřinesou mír Blízkému východu. Kritizoval také „vražednou lhostejnost“ umožňující, aby násilí stravovalo Blízký východ a vyhánělo desetitisíce křesťanů z jejich domovů.

Na závěr schůzky s hlavami křesťanských církví a komunit z Blízkého východu papež podpořil vyřešení izraelsko-palestinského konfliktu vytvořením dvou států a zopakoval svůj názor, že v Jeruzalému, který považují za posvátné město křesťané, židé a muslimové, by se měl respektovat stávající stav.

„Klid zbraní udržovaný zdmi a ukázkami síly nepovede k míru, to učiní jen pevná touha naslouchat a zapojit se do dialogu,“ řekl. Podle něj by měl skončit stav, kdy hrstka těží z utrpení mnoha, jakož i okupace cizích území. „Lhostejnost zabíjí a chceme pozdvihnout své hlasy proti této vražedné lhostejnosti,“ řekl.

Mnoho konfliktů se podle Františka rozhořelo silami „fundamentalismu a fanatismu, rouhajících se pod maskou víry“. Nejen většina, ale každé společenství na Blízkém východě by podle něj mělo být chráněno. „Nemůžete hovořit o míru, zatímco tajně soupeříte v hromadění nových zbraní,“ nabádal.

František také připomněl, že křesťanství se zrodilo právě na Blízkém východě, kde „jsou zakořeněny naše vlastní duše“. Ale oblast zakryla „temná mračna války, násilí a ničení, okupace, fundamentalismu, nucené migrace a zanedbávání“, a to za mlčenlivé spoluviny mnoha dalších lidí. „Blízký východ se stal zemí lidí, kteří opouštějí vlastní půdu,“ řekl.

Schůzky v přístavním městě Bari, považovaném za náboženský most mezi Východem a Západem i kvůli tomu, že zde spočívají ostatky Svatého Mikuláše, uctívaného i pravoslavnými věřícími, se nezúčastnil moskevský patriarcha Kirill, hlava ruské pravoslavné církve. Kirill byl silným zastáncem rozhodnutí prezidenta Vladimira Putina o zásahu ruských ozbrojených sil v Sýrii, připomněla agentura AP s tím, že Kirill do Bari poslal svého zástupce, metropolitu Ilariona.

František pokračuje v snahách svých předchůdců usmířit se s pravoslavnou církví a v roce 2016 uspořádal na Kubě historické setkání s Kirillem. Jednalo se o vůbec první setkání hlav římskokatolické a ortodoxní církve.

 

Autor: ČTK  Foto: Wikimedia Commons, Jeruzalém

1 Komentář

  1. Nejen papeži Františkovi, ale například i Sanbalatovi vadilo stavění zdí. Podobně ekumenická hesla, jako „breaking down denominational walls“ (a já dodávám) „abychom je nemuseli přelézat“, nezpůsobila v minulosti mnoho dobrého.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář