Futuristické jesličky ve Vatikánu na sítích sklízí kritiku

Vatikán – Letošní vánoční výzdoba Svatopetrského náměstí ve Vatikánu má kvůli futuristicky vyhlížejícím jesličkám na sociálních sítích téměř výhradně negativní odezvu. Podle mnohých je keramické sousoší „příliš moderní“ a vypadá jako by uprostřed Říma právě přistály bytosti z vesmíru. Jedna z nejvýraznějších postav v betlému dokonce okamžitě dostala přezdívku Darth Vader podle zloducha ze série Hvězdné války, napsala agentura Reuters.

Panna Marie, svatý Josef, tři králové a pastýři vypadají letos jako obří hranaté šachové figury. V letech 1965 až 1975 je vytvořili pedagogové a studenti umělecké školy v italském městě Castelli, které je známé svou výrobou keramiky. Právě doba vzniku vysvětluje estetický výraz, ale také to, proč ve scéně zrození Ježíše figuruje kosmonaut. Autoři tehdy chtěli připomenout čerstvé úspěchy lidstva v dobývání vesmíru a první přistání na Měsíci v roce 1969.

Vykročení Vatikánu mimo bezpečí tradice ale na věřící příliš velký dojem neudělalo. Mnozí v komentářích na sociálních sítích píší o tom, že jim betlém připadá znepokojivý nebo dokonce ohavný.

„Co to tady na vatikánském náměstí ve jménu křesťanství vytvořili? To příšerné dílo, které jako by tu přistálo z Marsu, se slovy ani nedá popsat,“ napsal na twitteru uživatel A.A. Michelangelo.

Další upozornili na to, že odvážný výběr jesliček je letos obzvlášť nevhodný, protože lidé v nejistém světě sužovaném pandemií koronaviru hledají pevný bod v tradicích. „Čekali jsme na nějaké znamení znovuzrození. Tohle ale lidi jen mate a skličuje,“ řekl Reuters Alfredo Chiarelli, který na Svatopetrském náměstí už 30 let prodává suvenýry.

Výběr jesliček pro Vatikán je každý rok překvapením a církevní stát se snaží dávat prostor i současným umělcům. V roce 2018 například vznikl obří reliéf s výjevem narození Ježíše Krista a klanění tří králů ze 700 tun písku, jedním z autorů byl i český umělec Radovan Živný.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 16. prosince 2020 Foto: Twitter @Purepadre

Tags: ,,,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář