G. Weigel: Proces proti kardinálu Pellovi připomíná časy stalinismu

Washington –  Proces proti kardinálu Pellovi vzbuzuje hlubokou pochybnost nad výměrem spravedlnosti v australském státě Victoria, píše ve svém komentáři pro internetový portál First Things známý katolický publicista George Weigel.

Dosavadní průběh událostí totiž klade vážný otazník nad možnost spravedlivého a čestného přístupu v případech nařčení katolického kléru ze sexuálního zneužívání. Weigel připomíná, že jakkoli se soudci odvolávali k faktům a důkaznímu materiálu, ve skutečnosti v této kauze žádná taková fakta ani důvody nebyly.

Kardinál Pell byl odsouzen výlučně na základě obžaloby ze strany domnělé oběti, zatímco v případě svědeckých výpovědí byla svévolně zpochybněna jejich paměť. Námitky dokládající praktickou neproveditelnost činů, z nichž je kardinál Pell žalován, jako katedrála plná lidí, krátký časový úsek nebo jeho odění, nebyly shledány relevantní, zatímco žalobci stačila videonahrávka se svědectvím.

Podle George Weigela tak nastává velmi nebezpečná situace, kdy je jediné svědectví považováno před právem za „fakt“. „Je-li tomu tak, pak je něco zásadně v nepořádku s trestním zákoníkem státu Victoria, kde právní proces nyní vykazuje politováníhodnou příbuznost se stalinistickým Sovětským svazem, kde byla obvinění rovněž považována za důvěryhodná na základě pouhých nepodložených tvrzení.“

George Weigel poukazuje na absurdity dosavadního procesu, v němž porota zvažující předložené důkazy kardinála nejprve jednohlasně zprostila viny a následně na základně stejných argumentů jednohlasně odsoudila. Za této situace proces kardinála Pella vzbuzuje vážné pochybnosti o Australské justici a ničí pověst tamního výměru spravedlnosti.

Mnoho právníků, na rozdíl od ideologů, věřilo v pozitivní výsledek odvolání. „Rozumní lidé si nyní budou klást otázku, co je to vlastně „vláda zákona“ v Austrálii, budou přemýšlet nad tím, zda je bezpečné cestovat nebo obchodovat v sociální a politické atmosféře, kde davová hysterie – podobná té, která poslala Alfreda Dreyfuse na Ďábelský ostrov – může zjevně ovlivňovat soudní poroty,“ dodává Weigel a s politováním konstatuje, že tato kauza vrhá stín na celé soudnictví v této části anglofonního světa, kdysi obdivovaného pro nezávislost myšlení.

 

Zdroj: Vatikánský rozhlas  Datum: 22. srpna 2019  Foto: screenshot YouTube – kardinál Pell

Tags: ,,,

3 Komentáře

    • Kdyby tento případ byl ojedinělý, tak bych zvažoval , kdo má spíš pravdu. Ale případů je mnoho .. a taky důkazů o zakrývání a zametání pod koberec. A v situaci mladý kluk/holka versus církevní autorita .. a mnoho let, než se ten mladý člověk odhodlá proti autoritě vystoupit .. tak ta oběť tahá za hodně krátký kousek špagátu.

      Odpověď
  1. Ad Adam Hladký: ale řádný soud musí člověka soudit podle toho, jaké jednání se mu prokáže, ne podle toho, jak mnoho je podobných případů, ba ani podle toho, že údajná oběť je v mocensky slabší pozici (viz např. Ex 23,3). Podle všeho, co vím, je tento konkrétní kardinál v tomto konkrétním procesu odsouzen skutečně neprávem.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář