GASK od dubna zpřístupní jižní věž jezuitské koleje s opravenými zvony

Kutná Hora – Galerie Středočeského kraje (GASK) v Kutné Hoře od 1. dubna zpřístupní jižní věž bývalé jezuitské koleje s nedávno opravenými zvony Michalem a Ludvíkem. Návštěvníci tak uvidí zvony zblízka a zároveň zažijí Kutnou Horu z ptačí perspektivy. V galerii si od tohoto dne budou moci také prohlédnout uměleckou kopii Kutnohorské iluminace, jejíž originál je uložen v depozitáři, informovala dnes ČTK Alena Sedláčková z galerie.

Slavnostní zahájení je plánováno od 14:00 v refektáři GASK. „V předpremiéře zde bude promítnut dokument Svatobarborští zvoníci z dílny pana Marka Černého, od 15:00 a 16:00 budou následovat komentované prohlídky jižní věže se svatobarborským zvoníkem panem Bohumírem Krejčou,“ uvedla Sedláčková. Na celý program je vstup zdarma. Na komentované prohlídky je nutné se rezervovat na www.gask.cz.

SOUVISEJÍCÍNa věži jezuitské koleje v Kutné Hoře se 17. listopadu rozezní opravené zvony

Zvony Michal a Ludvík mají za sebou náročné restaurátorské práce, které vedl ve své dílně v Nizozemsku zvonař Petr Rudolf Manoušek. Do zvonice se vrátily loni v říjnu a poprvé se rozezněly 17. listopadu. Jižní věž bude podle Sedláčkové možné navštívit každý víkend do 30. září.

Od dubna bude v galerii zároveň vystavena faksimile Kutnohorské iluminace, která byla vyhotovena barvami a malířskými technikami používanými v době jejího vzniku a na původním materiálu – pergamenu. Součástí expozice bude i dokument o vytvoření umělecké kopie. V galerii je uložen i originál iluminace, jehož vzácnost a křehkost neumožňuje vystavení na dobu delší než dva dny v roce. Galerie plánuje iluminaci vystavit v Den české státnosti 28. října.

GASK ve spolupráci s Českým muzeem stříbra a Vlašským dvorem připravila společnou vstupenku Spolu… za Kutnohorskou iluminací. Její držitelé si v galerii budou moci prohlédnout nejen kopii iluminace, ale i stálou expozici Stavy mysli/Za obrazem. V muzeu stříbra si na tutéž vstupenku prohlédnou okruh Cesta stříbra, přibližující celý proces středověké těžby, zpracování surového stříbra a technologii ražby mincí. Ve Vlašském dvoře budou moci navštívit královskou mincovnu a seznámit se s profesemi spojenými se zpracováním rudy a s ražbou mincí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 22. března 2023 Foto: Wikimedia Commons – jezuitská kolej v Kutné Hoře

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář