Gdaňského arcibiskupa obviňují podřízení ze šikany a ponižování

Varšava – Gdaňský arcibiskup Slawoj Leszek Glódź čelí obvinění, že šikanoval a ponižoval podřízené a že církevní funkce rozdával výměnou za dary. Informovala o tom zpravodajská televize TVN24. Ani Glódź, ani zástupce Vatikánu v Polsku se k věci nevyjádřili.

Televize TVN24 zveřejnila obsah dopisu, který už v roce 2015 kněz jménem Piotr poslal papežskému nunciovi v Polsku a v němž si na arcibiskupovo ponižující chování a šikanu stěžoval. Urážel ho, veřejně se mu vysmíval.

O podobném chování arcibiskupa informovali představitele Vatikánu v Polsku i jiní kněží z gdaňské arcidiecéze. Někteří uvedli, že před každou návštěvou arcibiskupa u sebe ve farnosti pociťují strach. Jeden z nich přiznal, že pomýšlel na sebevraždu.

Glódź peníze na honosný způsob života, který vede, podle výpovědí duchovních získával z farností, kam přijížděl, aby věřícím udělil biřmování. Faráři mu za to museli poskytovat „dary“ v hodnotě nejméně několika tisíc zlotých (řádově desítky tisíc korun) a ty, kteří mu odevzdali nižší částku, urážel. Kněží podle TVN24 také tvrdí, že aby měl někdo šanci dostat se do lepší farnosti, musel arcibiskupovi dávat drahé dary.

Když se představitelé církve dozvěděli o obviněných kněze Piotra vůči gdaňskému arcibiskupovi, snažili se podle televize z níže postaveného duchovního nejdříve udělat psychicky labilního člověka a pak věc ututlali. Reportéři z TVN24 letos v září na oslavě dožínek žádali Glodźe o reakci na obvinění ze strany jemu podřízených duchovních. Řekl jim, aby ho neobtěžovali.

Čtyřiasedmdesátiletý Glódž se objevil také ve filmovém dokumentu Jen to nikomu neříkej, který se věnuje sexuálnímu zneužívání dětí a mladistvých v polské katolické církvi. V tomto snímku jsou záběry z pohřbu kněze Franciszka Cybuly, který se přiznal k obtěžování chlapců. Glódź na zádušní mši velebil jeho činy, i když měl důkazy o tom, co duchovní dělal.

Ke katolické církvi se stále hlásí drtivá většina Poláků, podle sedm let starého průzkumu agentury CBOS se za katolíky považovalo 93 procent obyvatel největší středoevropské země.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 26. října 2019  Foto: CC Search – Slawoj Leszek Glódź

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář