Genderově neutrální jazyk? Pro švédskou církev už nebude Bůh „On“

Švédská církev chce používat genderově neutrální jazyk, když se bude zmiňovat o Bohu, z liturgických textů chce vymazat výrazy jako „on“ a „Pán“ a nahradit je slovem Bůh.

Národní evangelická denominace a největší luteránská církev v Europě vyzývá své duchovní k aktualizaci příručky k bohoslužbám, která předepisuje liturgické a jazykové normy, tak aby byl jazyk genderově neutrální.

„Teologicky víme, že se Bůh pohlavně nevymezuje, Bůh není člověk,“ řekla podle Associated Press arcibiskupka Antje Jackelénová, která vede švédskou církev, a tvrdí, že se v denominaci diskutovalo o změně již od roku 1986.  Ke schválení nové jazykové normy došlo ve čtvrtek 23. listopadu po shromáždění volebního orgánu církve a změna má oficiálně vstoupit v platnost 20. května 2018.

Reklama

 

Profesor teologie Christer Pahlmblad z Lundské univerzity kritizoval tento krok a uvedl pro dánské noviny Kristeligt Dagblad, že tato změna podkopává „doktrínu o Trojici a společenství s ostatními křesťanskými církvemi“. „Skutečně  není šťastné, pokud se švédská církev stane známou jako církev, která nerespektuje společné teologické dědictví,“ dodal.

Švédská církev má 6,1 milionu pokřtěných členů v zemi s 10 milióny obyvatel. Výzkum ze začátku letošního roku však zaznamenal rekordní počet Švédů, kteří církev opustili. Denominace je známá pro svůj liberální postoj a v roce 2009 vysvětila první lesbickou biskupku světa.

 

Zdroj: Christian Today,, Foto: Wikimedia/ Fredrik Modéus a Antje Jackelénová

 

5 Komentáře

  1. Církve, které podléhají diktátu světu nepřežijí… a je to dobře. Kdo by chtěl být v církvi, když svět je sloupem a oporou pravdy?

    Odpověď
  2. Aby byla spravedlnost tak se bude psát – ona otec a on matka. Což takhle panně Marii přidělat plnovous ala Conchita Vurst.

    Odpověď
  3. Ježíš nazývá Boha svým Otcem (ne matkou), Volá k němu „abba“ (tatínku), ne „ema“ (maminko). Ježíš byl muž (nevím, jestli to už také někdo zpochybňuje). Snad jedině Duch – Ruach – má v hebrejštině ženský rod.
    Bůh jistěže není pohlavní bytost (stejně jako andělé, kterým budeme po vzkříšení, podle Ježíše podobni), ale zřejmě má své důvody proč se skrze Písmo definuje jako „On“ a ne nějaké neutrální „to“.

    Odpověď
  4. Dana Lokvencová

    Jan 4
    23Ale přichází hodina, ano, již je tu, kdy ti, kteří Boha opravdově ctí, budou ho uctívat v Duchu a v pravdě. A Otec si přeje, aby ho lidé takto ctili.
    24Bůh je Duch a ti, kdo ho uctívají, mají tak činit v Duchu a v pravdě.“

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář