Generální sekretář OSN děkuje papeži za podporu

Vatikán/New York – Generální sekretář OSN poděkoval papeži za podporu svého apelu na všeobecný klid zbraní v době pandemie. António Guterres o tom promluvil v rozhovoru pro vatikánský deník Osservatore Romano. Informoval také, že apel podpořilo 115 zemí a 16 ozbrojených skupin výzvu vyslyšelo.

“(Papežovo) globální nasazení, jeho soucit a výzvy k jednotě potvrzují ústřední hodnoty, jimiž se řídí naše práce, totiž zmenšit utrpení a podporovat lidskou důstojnost,” konstatoval portugalský politik stojící v čele OSN. Gueterres vyzdvihl rovněž “klíčovou roli” náboženských lídrů “v šíření vzájemného respektu ve svých komunitách i mimo ně.” Jejich pozici označil za optimální také pro “šíření nenásilí, odmítání xenofobie, rasismu a veškerých forem intolerance”.

Na žádost o komentář k mnoha kritickým hlasům, které se v poslední době snesly na OSN a jeho agendy, zejména Světovou zdravotnickou organizaci, António Gueterres přiznal, že přezkoumání toho, jak došlo k rozvoji pandemie, bude zásadní. Zdůraznil nicméně, že v této chvíli se celý systém spojených národů zaměřuje na záchranu životů. Připustil rovněž, že dramatický ekonomický dopad pandemických opatření může poprvé vést k zvýšení počtu lidí žijících pod hranicí bídy na více než půl miliardy.

Pokud jde o humanitární plán pomoci Spojených národů, Guterres uvedl číslo 7,6 miliard amerických dolarů, které mají putovat “nejzranitelnějším obyvatelům, včetně uprchlíků a vnitřních vysídlenců”.  Upozornil rovněž podporu G20 pro “zastavení splátek dluhů nejchudších zemí”, k nimž opakovaně vybízel Svatý stolec. O zrušení hospodářských sankcí, na něž vatikánské instituce opakovaně apelovaly, se však nezmínil.

 

Autor: Vatikánský rozhlas  Datum: 27. května 2020  Foto: Wikimedia Commons – Antonio Gueterres

Tags: ,,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář