Generální sekretářkou NBK se poprvé stává žena

Generální sekretářkou Německé biskupské konference se poprvé stává žena – padesátiletá teoložka Beate Gillesová nahradí jezuitu Hanse Langendörfera, který po téměř pětadvaceti letech v tomto úřadě odchází na odpočinek. Na onlinovém plenárním zasedání Gillesovou v úterý zvolili němečtí biskupové. Dosud působila v diecézi Limburg jako referentka pro mládež, děti a rodinu. Nepovažuje se za feministku, nýbrž cítí se jako sebevědomá žena a, jak prozradila na první tiskové konferenci, je také vytrvalostní sportovkyně.

Předseda německých biskupů, Georg Bätzing, novou generální sekretářku označil za “teologicky spolehlivou, oddanou církvi a s rýnsko-katolickým smyslem pro humor”. Sama Beata Gillesová se netajila “velkým pohnutím”, které prožívá po jmenování do nové úlohy, a zároveň poukázala na “jasné přání po změně v německé církvi”. Synodální cesta, kterou se  nyní tato církev ubírá, je prospěšná, soudí Gillesová, která nastoupí do funkce začátkem července. “Důležité je, aby se soustředila na to, proč je církev církví. Musíme se podívat na to, čeho chceme dosáhnout. Jsem si vědoma, že mnohé procesy zde již běží, což pro mne znamená rychlý nástup do jízdy”, podotkla nová generální sekretářka Německé biskupské konference.

Vatikánský rozhlas dodává, že ačkoli Gillesové na tomto postu předcházeli samí kněží, není jmenování generálních sekretářek žádnou novinkou. Kupříkladu jihoafričtí biskupové si vloni pozvali ke spolupráci již třetí řeholnici jako generální sekretářku, obdobný krok učinili skandinávští biskupové, kteří tuto roli svěřili sestře Anně Mirijam Kaschnerové, CPS, a šedesátnice Christine Naline, matka čtyř dětí a babička osmi vnoučat, zodpovědná za formaci katechetů, byla v roce 2018 jmenována přidruženým generálním sekretářem francouzských biskupů.

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 26. února 2021 Foto: screenshot . YouTube- Beate Gillesová

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář