Generální tajemník Světové rady církví kritizuje Trumpův plán pro Izrael a Palestinu

Ženeva – Generální tajemník Světové rady církví (SRC) Olav Fykse Tveit ve středu vyzval mezinárodní společenství, aby nepodporovalo návrh amerického prezidenta Trumpa a izraelského prezidenta Netanjahua na řešení krize. Podle Tveita byl plán vytvořen bez smysluplné účasti Palestinců.

„SRC naléhá na členy mezinárodního společenství, aby tento návrh nepodporovali, dokud nebude podstatně revidován, sjednán a dohodnut se zástupci palestinského lidu a v souladu se zásadami mezinárodního práva týkajícími se okupovaných území a lidských práv,“ uvádí ve stanovisku představitele SRC.

„Tento návrh byl připraven bez smysluplné účasti zástupců palestinského lidu, a to především v souladu se stanovenými izraelskými plány.“

Návrh řešení situace kolem izraelsko-palestinského konfliktu byl představen 28. ledna v Bílém domě. Trump ho označil za ideální plán pro oba národy.

„Představuje ultimátum, nikoli skutečné, udržitelné nebo spravedlivé řešení,“ domnívá se Tveit. „Nakonec, jakékoli řešení, které není založeno na spravedlnosti a oboustranné dohodě, bude jen nástrojem útlaku,“ varoval.

Tveit se domnívá, že území přidělená Palestincům v rámci tohoto plánu jsou jen „malé izolované enklávy“ pod izraelskou kontrolou.

SRC ve svém stanovisku uvádí, že považuje „řešení dvou států“ za nejlepší cestu vpřed k mírovému soužití Palestinců i Izraelců.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 31. ledna 2020  Foto: Oikumene – Olav Tveit

Tags: ,,,,

2 Komentáře

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář