Generální tajemník Světové rady církví odsuzuje útok na protestantský kostel v Burkině Faso

Ženeva – V návaznosti na násilí proti křesťanskému sboru z neděle 1. prosince ve městě Hantoukoura v Burkině Faso, odsoudil generální tajemník Světové rady církví Olav Fykse Tveit útok na nevinné lidi shromážděné k uctívání v první neděli adventní.

„Toto je útok na naši společnou rodinu, když se lidé nemohou shromáždit k uctívání, aniž by se obávali o svůj život,“ řekl Tveit. „Upřímnou soustrast vyjadřujeme i těm, kteří ztratili své blízké, i těm, kteří žijí ve strachu a trpí nedostatkem svobody náboženského vyznání, a mnohým vysídleným lidem, protože jsou v bezprostředním a neustálém nebezpečí.“

V listopadu vyjádřila SRC v dopisu prezidentovi Burkiny Faso Rochovi Marcovi Christianovi Kaboré znepokojení nad vývojem ovlivňujícím bezpečnost a lidská práva menšin.

Útok začal ve vesnici Hantoukoura kolem poledne. Při mši do kostela vtrhlo asi deset těžce ozbrojených mužů, kteří „chladně popravili věřící, včetně duchovního a dětí,“ sdělil agentuře AFP její zdroj. Podle dalšího zdroje ozbrojenci po masakru ujeli na motorkách a bezpečnostní složky z provincie Foutouri je začaly pronásledovat.

Podobné útoky na křesťany v době bohoslužby se na východě této chudé západoafrické země v posledních době opakují často. Při zatím posledních takových masakrech v květnu zaútočili islamisté třikrát v rozmezí dvou týdnů. Nejprve napadli dva kostely a následně náboženský průvod na severu země. Dohromady tehdy zabili 14 lidí včetně kněze. V posledních letech v zemi džihádisté zavraždili i několik místních umírněných imámů.

Burkina Faso se už přes čtyři roky potýká s rostoucími násilnostmi převážně na severu a východě země. Místní úřady je většinou připisují ozbrojeným islamistickým skupinám, které tam pronikají ze sousedního Mali. Na začátku listopadu zemřelo při útoku na konvoj kanadské těžařské společnosti 39 lidí. Podle údajů agentury AFP si útoky džihádistů od začátku roku 2015 vyžádaly už téměř 700 obětí, přes půl milionu lidí kvůli násilnostem opustilo své domovy.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 3. prosince 2019  Foto: WCC – Olav Tveit

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář