Gruzínský patriarcha bojuje s poklesem porodnosti, osobně pokřtil téměr tisícovku dětí

Tato tradice vznikla teprve nedávno, v lednu 2008. Pravoslavný patriarcha Eliáš II., který stojí v čele gruzínské pravoslavné církve od prosince 1977, v souvislosti s poklesem porodnosti v Gruzii oznámil, že bude osobně křtít všechny děti narozené jako třetí v pořadí (a následující) a že jim půjde za kmotra. 

Výsledek předčil i ta nejoptimističtější očekávání: míra porodnosti, která činila 1,6 dítěte na ženu, rychle vzrostla na 2,1 a zároveň klesl počet dobrovolných přerušení těhotenství. Tomuto jevu napomáhá i religiozita pravoslavných věřících v Gruzii (asi 70 % obyvatel), kteří následovali výzvu svého patriarchy. Faktem je, že od té doby se kmotřenci Eliáše II. stalo nejméně čtyřicet tisíc dětí.

Poslední hromadný křest se konal v neděli 27. listopadu v katedrále Nejsvětější Trojice v Tbilisi: nyní 90letý patriarcha vší Gruzie navzdory svému chatrnému zdravotnímu stavu pozdravil a požehnal malým dětem a jejich rodinám a poblahopřál jim k této události. I tentokrát jich bylo hodně, 965, a kněží, kteří je při křtu noří do vody, měli opravdu plné ruce práce.

Autor: Vatikánský rozhlas Datum: 21. prosince 2022 Foto: Wikimedia Commons – Eliáš II.

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář