Křesťan dnes

H . Brod dá odměnu za vítězství v soutěži Historické město na církevní památky

Havlíčkův Brod – Havlíčkův Brod, letošní vítěz celostátní soutěže Historické město roku, rozdělí milion korun na opravy církevních památek. Částka, kterou získá od státu, je odměnou za vítězství v soutěži a musí být využita právě pro tyto účely. Peníze umožní dokončit opravu střechy farního úřadu a začít s restaurováním nástěnných maleb v kostelíku Nejsvětější Trojice. Na úhradě oprav se bude podílet také farnost. Místostarosta Libor Honzárek (TOP 09) dnes novinářům připomněl to, že odměnu může radnice použít jen v souladu s pravidly dotačního programu ministerstva kultury.

„Není to volná cena, není to milion korun, že by nám přitekl do pokladny, Je to spíš možnost rozhodnout o uplatnění té výše jednoho milionu korun na území města,“ uvedl místostarosta. Doplnil, že dotace musí směřovat na opravu kulturní památky, která je v městské památkové zóně. Tento finanční příspěvek od ministerstva kultury také musí být využit tento rok a na památku, s jejíž opravou se pro letošek počítalo, pokrýt může nejvýše polovinu nákladů. V dotačním programu se na opravy sdružují peníze státní, obecní i od vlastníka.

Na dokončení oprav střechy farního úřadu město z dotace uvolní 650.000 korun, zbývajících 350.000 korun půjde na záchranu nástěnných maleb v kostele Nejsvětější Trojice, který je v městském parku. Havlíčkobrodští zastupitelé o tom rozhodli v pondělí. Povinný podíl města na těchto opravách podle Honzárka bude 132.000 korun.

Havlíčkobrodský církevní děkan Oldřich Kučera ČTK řekl, že díky podpoře se letos podaří dokončit pětileté opravy střechy farního úřadu, která podle něj byla „víc než v havarijním stavu“. Letošní etapa prací bude stát asi dva miliony korun, celková oprava střechy okolo osmi milionů. „Co se týče kostela Nejsvětější Trojice, tam je ten stav natolik žalostný, že jsem moc rád, že se letos začne pracovat,“ uvedl Kučera. Obnova se bude týkat maleb na stropu kostela.

Soutěž Historické město roku pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a ministerstva kultury a pro místní rozvoj. Oceňují nejlepší uplatnění dotací z Programu regenerace městských památkových rezervací a zón.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 19. října 2021 Foto: Wikimedia Commons – kostel Největější Trojice

Exit mobile version