H. Brod nechal obnovit většinu klášterních obrazů, jež se našly ve špatném stavu

Havlíčkův Brod – Město Havlíčkův Brod se už postaralo o restaurování většiny z 45 obrazů z někdejšího kláštera, které byly před lety nalezené ve špatném stavu. Radnice převzala od státu tento soubor olejomaleb z období baroka bezúplatně před 14 lety a postupně je předává do péče odborníků. Restaurováno je nyní 41 obrazů, letos přijdou na řadu další dva lunetové obrazy, sdělila dnes ČTK mluvčí města Alena Doležalová.

„Obrazy jsou umístěné na svém původním místě ve Štáflově ulici, v objektu bývalého augustiniánského kláštera,“ uvedla mluvčí. Dva obrazy nechalo město restaurovat také minulý rok, zaplatilo za to 153.600 korun. Polovinu této částky pokryla dotace od kraje. „Práce dělá odborná restaurátorská firma Brandl,“ řekla mluvčí.

SOUVISEJÍCÍV Havlíčkově Brodě pokračují opravy kostela sv. Kateřiny, pomáhají dobrovolníci

Na lunetách jsou zachycené dva cykly – Augustiniánský cyklus a cyklus Ze života svaté Rodiny. Soubor doplňuje oltářní obraz Nejsvětější Trojice. Obrazy dal namalovat řád augustiniánů nejspíš v letech 1746 až 1756, kromě náboženských motivů zachycují i zákoutí města. Za jejich autora je považovaný Jakub Pischel. Letos nechá město restaurovat lunetové obrazy nazvané Odpočinek na útěku do Egypta a Klanění tří králů.

Lunety s rozměry asi tři krát dva metry byly rozmístěné po obvodu klášterního areálu. Na svém místě zůstaly i po zrušení kláštera v roce 1788, někdo je sundal zřejmě až na počátku minulého století. V polovině 80. let obrazy našli pracovníci brodské galerie na půdě, pod nánosem holubího trusu. Očistili je a dali do lepších prostor. Peníze na restaurování ale nesehnali.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 23. ledna 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář