H. Brod požádá o dotaci na restaurování dalších klášterních obrazů

Havlíčkův Brod – Havlíčkův Brod letos požádá o krajskou dotaci na restaurování dalších dvou obrazů z někdejšího augustiniánského kláštera. Lunety byly nalezené před lety ve špatném stavu na půdě kláštera. Město převzalo od státu tento soubor 45 olejomaleb z období baroka bezúplatně v roce 2009. V současné době zbývá zrestaurovat osm obrazů, sdělila dnes ČTK mluvčí radnice Alena Doležalová.

„Město Havlíčkův Brod počítá s postupným zrestaurováním všech obrazů, v posledních letech se vždy pomocí dotačního titulu Fondu Vysočiny restaurovaly dva,“ uvedla mluvčí. Cena záchrany jednoho plátna se pohybuje okolo 73.000 korun. Náklady z části pokrývají dotace, které už plynuly i z ministerstva kultury, zbývající díl platí město ze svých peněz. 

Restaurované obrazy mohou lidé vidět na jejich původních místech v areálu někdejšího kláštera, který teď slouží Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Vystaveno tam je 34 pláten. Oválný oltářní obraz je v sále Staré radnice. Poslední dva opravené lunetové obrazy budou podle mluvčí zapůjčeny havlíčkobrodské galerii výtvarného umění.

Na lunetách jsou zachycené dva cykly – Augustiniánský cyklus a cyklus Ze života svaté Rodiny. Soubory nechal namalovat řád augustiniánů nejspíš v letech 1746 až 1756, kromě náboženských motivů zachycují i zákoutí města. Za jejich autora je považovaný Jakub Pischel.

Lunety s rozměry asi tři krát dva metry byly rozmístěné po obvodu klášterního areálu. Na svém místě zůstaly i po zrušení kláštera v roce 1788, někdo je sundal zřejmě až na počátku minulého století. V polovině 80. let obrazy našli pracovníci brodské galerie na půdě, pod nánosem holubího trusu. Očistili je a dali do lepších prostor. Peníze na restaurování ale nesehnali.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 25, ledna 2021 Foto: Wikimedia Commons – augustiniánský klášter

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář