H.Králové má část města pojmenovanou po arcibiskupovi Otčenáškovi

Hradec Králové – Zastupitelé Hradce Králové dnes schválili pojmenování jižních teras v historickém centru města po arcibiskupovi Karlu Otčenáškovi. Město tak učinilo u příležitosti letošních 100 let od jeho narození. Terasy jsou pod církevním Novým Adalbertinem na Velkém náměstí mezi schodištěm Bono publico a ulicí Na Kropáčce. Pro pojmenování teras po Otčenáškovi hlasovalo 34 ze 36 přítomných zastupitelů.

Podnět k pojmenování teras po Otčenáškovi dala městu Společnost ochránců památek ve východních Čechách. „Jméno tohoto českého duchovního by mělo být v Hradci rozhodně k vidění. Věnoval se naplno rozvoji hradecké diecéze a i přes životní komplikace se nevzdal svého poslání,“ řekl primátor Alexandr Hrabálek (ODS).

Slavnostní program k pojmenování teras by se podle něj mohl odehrát v květnu u příležitosti devátého výročí Otčenáškova úmrtí.

Jižní terasy radnice v roce 2011 nákladem 54 milionů korun přebudovala ze zpustlé lokality na veřejnosti přístupnou odpočinkovou zónu.

Karel Otčenášek se narodil v Českém Meziříčí na Rychnovsku 13. dubna 1920. Knězem se stal v březnu 1945, o pět let později byl tajně vysvěcen na biskupa. Deset a půl roku byl vězněn v komunistických žalářích. Po amnestii v roce 1962 pracoval jako dělník v mlékárně. Do duchovní správy se mohl vrátit v roce 1965.

Do úřadu hradeckého biskupa se vrátil v prosinci 1989. Rezignoval v červnu 1998. Krátce nato mu papež Jan Pavel II. za zásluhy udělil osobní titul arcibiskupa. V roce 1995 obdržel Řád Tomáše Garrigua Masaryka, získal také čestné občanství Hradce Králové a další ocenění. Zemřel 23. května 2011 ve věku 91 let, pohřben je v kryptě katedrály sv. Ducha v Hradci Králové.

Loni 16. listopadu Hradec Králové pojmenoval do té doby bezejmennou piazzettu uprostřed kampusu Univerzity Hradec Králové na náměstí Václava Havla. Stalo se tak na návrh univerzity.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 10. března 2020  Foto: Wikipedie – Karel Otčenášek

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář