Halík k pohřbu Karla Gotta pro Aktuálně.cz: Církev stojí před morální zkouškou

Praha – Katolický kněz Tomáš Halík kritizuje úvahy představitelů státu při uspořádání pohřbu Karla Gotta. Podle portálu Aktuálně.cz poznamenal, že se jedná o „naprostou devalvaci hodnot a morální kýč“.

Domnívá se, že katolická církev stojí před morální zkouškou, zda vyhoví žádosti státu. Ten si chce propůjčit katedrálu sv. Víta k uspořádání smuteční ceremonie. Premiér Andrej Babiš se však nechal slyšet, že by to nebyl klasický státní pohřeb.

„Projevit úctu k uměleckému talentu zemřelého je jedna věc, šílený a nevkusný nápad s národním pohřbem v katedrále věc druhá,“ uvedl podle Aktuálně.cz Halík v prohlášení.

Halík se dotkl i tématu minulosti, kdy slavný zpěvák vycházel s předcházejícím režimem. „V tomto pokusu o mýtizaci hvězdy normalizačního zábavního průmyslu jde nejenom o projev naprosté devalvace hodnot a morální kýč, nýbrž i o politicky účelovou interpretaci našich moderních dějin a také o další pokus zatáhnout náboženské a církevní symboly do politiky zemanovsko-babišovského populismu,“ dodal kněz.

V pražské katedrále sv. Víta, kterou spravuje společně církev a stát, se konal státní pohřeb naposledy pro bývalého prezidenta Václava Havla. Zádušní mši tehdy v roce 2011 sloužit pražský arcibiskup Dominik Duka a Gott byl tehdy mezi smutečními hosty.

„Myslím, že mistr Gott si od nás zaslouží poděkování za celý svůj život. Poctivě se s námi snažil dělit o svůj talent, který mu pán bůh ve své dobrotě nadělil vskutku mimořádný, což já jako známý nezpěvák oceňuji o to více. Svými písněmi nám dělal radost i v dobách neradostných, byť kvůli tomu mnohdy musel strpět totalitní manipulace. Věřím však, že vědomě nechtěl nikoho zarmoutit a pokud mohl pomoci, tak tak učinil,“ uvedl po medializaci smrti zpěváka kardinál na facebooku.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum:  4. října 2019  Foto: Wikimedia Commons – Halík

Tags: ,,,

5 Komentáře

 1. Jan Krásenský

  Tak morální kýč… Inu příkladem morálního kýče byl boj paní Šojdrové o „padesát sirotků syrských“, o které by se však neměla starat paní Šojdrová, ale všeholid. Kýč je pokrytectví, lež, přetvářka, podbízení, napodobení, neupřímnost, kašírovanost, vypočítavost, exaltovanost, … A ta je rozpoznatelná u jiných veličin, než u těch, které připravují pohřeb Karla Gotta. Napadá mne, že se snad bojí, aby nepřekonal téměř kimovkou organizaci loučení s Václavem Havlem. Copak nevědí, že „světská sláva – polní tráva“? Na velikosti pohřbu nezáleží. Křesťanům zvlášť, měli by vědět své.

  Odpověď
 2. Karel Krejčí

  Pokud se Halík ohání devalvací hodnot, tak daleko větší devalvace se dopustila jeho církev sama na sobě a v očích sekulárního světa svými zatajovanými aférami.

  Odpověď
  • Jan Krásenský

   V průběhu času se změnil základní princip práva – presumpce neviny na presumpci viny. Dokazování už není na straně žaloby, ale obviněného. Nastala společenská změna – tichá, ale hoodně revoluční. Příklady z historie si najdete jistě sám.

   Odpověď
 3. Pan Halík se projevil jako hyena. Absolutně nechápu jak tento člověk může být kněz… něco je opravdu hodně špatně. Za komunismu se tento „kněz“ lísal k režimu svým spisem „Křesťanství jako utopie“ a podkuřoval papalášům svými marxistickými zvrácenostmi.

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář