Halík k prodloužení mandátu kardinála Duky: Oceňuji jeho prozření, že loajalita k Zemanovi má své meze

Praha – Kněz a teolog Tomáš Halík se na svých webových stránkách vyjádřil k prodloužení mandátu Dominika Duky. Papež František rozhodl kardinála ponechat ve funkci poté, co mu Duka v den svých narozenin, stejně jako všichni biskupové, kteří dovrší 75 let, poslal rezignační dopis.

„Oceňuji to, že si kardinál Duka po posledních skandálních krocích Miloše Zemana zřejmě uvědomil, že nekritická loajalita k tomuto člověku má své meze a že tradice jeho předchůdců na vojtěšském stolci, kardinála Berana, Tomáška a Vlka, kteří nemlčeli tváří v tvář hanebnému chování mocných, ho zavazuje k statečnosti, k odvaze otevřeně bez diplomatických kliček nazývat dobro dobrem a zlo zlem, pravdu pravdou a lež lží,“ uvedl ve svém prohlášení Halík.

Podle Halíka bude Česká republika brzy stát před klíčovým rozhodnutím. „Právě v těchto několika měsících jeho ‚prodloužené“ se bude podobně jako v době kardinála Berana rozhodovat o tom, zda chceme patřit k Evropě a Západu, či zda ztratíme důvěru svých spojenců a staneme se trojským koněm nedemokratických mocností divokého Východu,“ vyjádřil známý kněz své obavy.

Katolická církev podle něj musí v nejistém období stát na pevných základech. „V době nebezpečné infekce populismu, demagogie a kolapsu politické kultury musí být církve, univerzity a veřejnoprávní média pevnou součástí imunitního systému společnosti. Budou vystaveny mnoha útokům i pokušením,“ upozornil Halík. „Přeju upřímně svému bratru Dominikovi, aby v této době morálně obstál – jde o mnoho,“ dodal.

 

Autor: Kristýna Gillíková  Foto: CC Search

 

Kategorie: Církev

6 Komentáře

 1. EU i Západ je v úpadku, nemusíme se před nimi hrbit, ale říkat pravdu do očí jako Orbán. Jsem pro Evropu suverénních států, jak to prosazuje Okamura a další politici a ne pro Euroříši, kde se zavádí cenzura a představitel se klaní Marxovi.

  Odpověď
 2. Nechápu tu nenávist mnoha křesťanů vůči Evropě a to jak podléhají líbivým nacionalistických populistickým demagogům, je mi to líto. Souhlasím s Halíkem

  Odpověď
  • Je třeba rozlišovat Evropu a EU. To není jedno a to samé. Národ je dobrý k tomu, aby si prosadil to co chce a ne aby o něm rozhodovali nějací nadlidi z EU. To není nacionalismus. Populista je ten politik, který naslouchá lidu a protože má stejný názor stává se mluvčím těchto lidí. Politik demokrat si zjistí co chce lid , nechá se zvolit a pak se zachová dle směrnic EU a lidu vzkáže, že tomu nerozumí. Pan Halík stejně jako Merkelová a další nemají děti a je jim jedno, co tady bude za 20 let. Proč pan Halík nesvolal demonstraci proti Junckerovi, který řečnil na odhalení sochy Marxe? Asi mu ten dnešní marxismus nevadí. Za komunistů to byl marxismus-leninismus dnes v EU to vypadá na marxismus-alkoholismus.

   Odpověď
   • Většina států Evropy je v EU, kdo tam být nechce může stejně jako Británie vystoupit. Zákony schvaluje parlament do kterého si lidé svobodně volí své poslance.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář