Halík na německé ambasádě převzal státní vyznamenání

Praha – Katolický kněz Tomáš Halík převzal dnes na německém velvyslanectví v Praze Kříž za zásluhy, které mu udělil německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Na twitteru o tom informoval německý velvyslanec Christoph Israng. Halík německé státní vyznamenání obdržel za zásluhy o česko-německé smíření a angažovanost za spravedlivou občanskou společnost i dialog mezi národy a náboženstvími.

„Spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier udělil dne 18. srpna 2019 Tomáši Halíkovi Kříž za zásluhy I. třídy Záslužného řádu Spolkové republiky Německo. Předání řádu proběhlo dnes, na den přesně 41 let po tajném vysvěcení Tomáše Halíka na kněze v Erfurtu,“ uvedl Israng.

Velvyslanec podotkl, že Halík je polemický teolog a že jeho názory mohou rozdělovat. Připomněl v té souvislosti Halíkův negativní postoj k tomu, aby se ve svatovítské katedrále konala zádušní mše za zpěváka Karla Gotta, který byl velmi populární i v Německu. Rozdílné názory na některé věci ale podle Isranga nemohou zakrýt zásluhy českého kněze o smíření mezi Čechy a Němci.

Sociolog, filozof, kněz a profesor Univerzity Karlovy Halík, který patří ve světě k uznávaným křesťanským intelektuálům, obdržel už například v roce 2012 státní vyznamenání v Polsku, a to za výjimečný přínos k rozvoji polsko-českého kulturního dialogu a spolupráce s katolickými kruhy. V roce 2014 získal za snahu o mezináboženský dialog Templetonovu cenu a o dva roky později mu univerzita v Oxfordu udělila jako teprve čtvrtému Čechovi čestný doktorát. V roce 2017 získal také třeba cenu za podporu dialogu mezi kulturami od Papežské rady pro kulturu.

Halík je jednou z nejviditelnějších osobností české katolické církve. Někdejší poradce prezidenta Václava Havla se dlouhá léta angažuje v obrodě církve, dialogu mezi církvemi i komunikaci mezi věřícími a ateisty. Už v roce 1990 ho papež Jan Pavel II. jmenoval poradcem Papežské rady pro dialog s nevěřícími a papež Benedikt XVI. mu v roce 2008 udělil titul čestného preláta. Svými názory ale Halík ovlivňuje i českou politiku. Ve svých textech například často kritizoval bývalého prezidenta Václava Klause i současnou hlavu státu Miloše Zemana.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 21. října 2019  Foto: Twitter – @velvyslanec_SRN

Tags: ,,

1 Komentář

  1. 1Žalm Asafův. Jak je Bůh dobrý k Izraeli, k lidem čistého srdce! 2Ale já … mé nohy málem uklouzly, mé kroky téměř klopýtly, 3neboť jsem záviděl namyšleným, když jsem viděl, jak se daří ničemům. 4Vždyť nejsou spoutáni, aby směřovali k smrti, jejich tělo je tučné, 5lidské trápení se jich netýká, nebývají postiženi jako ostatní, 6a tak je pýcha jejich náhrdelníkem; násilí je halí jako oděv. 7Jejich oči vystupují z tuku, ukazuje se smýšlení jejich srdce. 8Posmívají se, mluví ve zlém, ve své povýšenosti promlouvají o útlaku. 9Svými ústy směřují proti nebesům a jejich jazyk prochází zemí.

    Pýcha předchází pád a vítěží pravda Boží nikoliv pravda světská/Satanova.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář