Halík na Václavském náměstí apeloval na voliče, aby sebou nenechali manipulovat

Praha – Při příležitosti oslav 30. výročí sametové revoluce na Václavském náměstí vystoupil profesor a teolog Tomáš Halík. Katolický kněz varoval před nebezpečím populismu. Apeloval na voliče, aby sebou nenechali manipulovat politickými stranami.

Na náměstí v centru Prahy se v neděli konal Koncert pro budoucnost. Podle policie dorazilo kolem 40.000 lidí. Pořadatelé připravili program s vystoupeními desítek hudebníků a známých osobností.

Halík v úvodu připomněl, že lidé právě na místě, kde se akce konala, před třiceti lety „odzvonili totalitě.“

Ve svém projevu se dotkl i současné politické situace: „Problém není v politicích, ale ve voličích, kteří jsou ochotni se nechat zmanipulovat populisty, problém je v nevoličích. Biosférou demokracie je veřejná svobodná diskuze. Musíme se snažit, aby byla tato diskuze skutečně kvalitní.”

V úvodu sobotní mše ve svatovítském chrámu zazněla Kantáta ke svaté Anežce v podání královéhradeckého katedrálního sboru Cantores Gradecenses, kterou složil hudební skladatel Zdeněk Pololáník. Dílo vzniklo v roce 2013 na objednávku Severočeského filharmonického sboru, jehož členové s mužskou částí Smíšeného sboru Jitro při mši také vystoupili. Textovou předlohu kantáty napsal olomoucký světící biskup Josef Hrdlička a je koncipována jako modlitba za národ, uvedlo Arcibiskupství pražské na webu. Dílo nastudoval a dirigoval regenschori katedrály Svatého Ducha v Hradci Králové Josef Zadina.

Kanonizace Anežky Přemyslovny v Římě 12. listopadu 1989 byla velkou událostí nejen pro věřící, ale stala se předzvěstí pádu komunismu v Československu. Mnozí lidé vnímali jako známku slábnutí režimu, že totalitní režim povolil více než 7000 lidí vycestovat do Vatikánu, aby mohli být svatořečení přítomni.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-, ČTK  Datum: 20. listopadu 2019  Foto: Wikimedia Commons – Tomáš Halík

 

Tags: ,,

3 Komentáře

  1. Antikrist úspěšně manipuluje lidmi skrz lidi jako pan Halík. Spíše mě zajímá jestli je v tom pan Halík nevědomě anebo vědomě…

    Odpověď
  2. T.Halík žádá kvalitní diskusi. Vím jak to myslí. To znamená, že z diskuse vyloučíme ty, kteří mají nesprávné názory. Jediný správný názor – Halíkova demokracie.

    Odpověď
  3. Válčí se o to, aby jedna strana dokázala té druhé, jak nepoužívá mozek a nechává s sebou manipulovat. Kdo se však směje, je ten v pozadí všeho – ten třetí …

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář