Halík nemá zájem o pozici pražského arcibiskupa

Katolický kněz Tomáš Halík nemá zájem o pozici pražského arcibiskupa, uvedl v reakci pro Seznam na aprílový žert, který sdílel na sociální síti režisér Jiří Strach. Profesor vnímá, že akademická pozice mu umožňuje volně vyjadřovat svůj názor na různá témata a dává mu to potřebnou svobodu.

Vstřícný postoj k prezidentu Zemanovi a bývalému prezidentu Klausovi ze strany Dominika Duky patří mezi ty nesprávné kroky, které kardinál ve svém úřadě udělal. Halík se proto snaží využívat akademickou půdu, kde se mu podařilo shromáždit „otevřeně myslící lidi“ z řad věřících, jako alternativu pro tlumočení postojů k aktuálním společenským a politickým jevům.

Na dotaz, koho by si on představoval na pozici pražského arcibiskupa, odmítl odpovědět, protože by to z jeho strany mohl být „polibek smrti.“ Vatikán k výběru kardinálova nástupce přistupuje kvůli skandálům opatrně, a proto ten proces může trvat déle.

Profesor vnímá posun Dominika Duky od pozice „bagatelizovat a zatloukat“ ke krokům, kdy připustil chyby ze strany církve, způsobené tlakem médií a i snahou Vatikánu o řešení skandálů. Hlavní příčinu problémů označil „klerikalizmus,“ který představuje zákonické chápání víry jako souboru příkazů a zákazů. Toto chápání je v kontrastu k „prorockému hlasu a  tyto dva proudy jsou podle Halíka v neustálém konfliktu v celých dějinách církve. Východisko vnímá v reformaci, před níž dnes církev stojí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi.

 

-mn-  Foto: Wikimedia Commons – Tomáš Halík

Tags: ,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář