Halík od kardinála Duky nečeká pochopení ani řešení problémů v církvi

Tomáš Halík se domnívá, že problém sexuálního zneužívání je výsledkem hluboké krize v církvi. Řešení situace vidí v reformaci  mentality a pastoračních přístupů.

rozhovoru pro Respekt katolický teolog řekl, že situace kolem sexuálního zneužívání v České republice souvisí s pádem socializmu, kdy se otevřeli kláštery a semináře, kam vstupovalo mnoho nových lidí. Ze strany obětí vnímá snahu ochránit církev tak, že o svém traumatu mlčely.

„Ale jaké tragédie toto mlčení způsobilo, to začínáme chápat, teprve když se těm lidem díváme do očí. Nedivím se, že této pokořující zkušenosti se mnozí i dnes zbaběle vyhýbají,“ řekl Halík pro Respekt.

Vinu církve vnímá v absenci otevřené komunikace nebo v teologické strnulosti, která se projevuje hlavně v tématu genderu. Představitelé církve se podle něj často padají do extremismu, když se snaží o „popírání dějinných a společenských proměn včetně výsledků společenských věd.“

Na adresu kardinála Duky, který měl ve Vatikánu zlehčovat situaci kolem zneužívání, Halík uvedl, že od něj nečeká pochopení ani řešení problémů v církvi a společnosti.

„Nemám mu to už za zlé, chápu ho. Žije ve svém světě, každý má svůj čas a své limity. Není to jen věc stáří, nýbrž hlavně kombinace povahy, ideologie a zátěže,“ řekl profesor Halík na adresu českého kardinála.

V rozhovoru podotkl, že ho kontaktovalo několik obětí sexuálního zneužívání a jejich hlavním motivem není potrestání viníků nebo odškodnění, ale touha si o problému s někým promluvit, což jako kněz neměl srdce odmítnout.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Foto: Wikimedia Commons – Tomáš Halík

 

Tags: ,

3 Komentáře

 1. Problém nemá Duka, ale Halík, protože papež se postavil proti ideologii genderu. Halík dělá, že nic – on si zásadně nikdy chybu nepřizná, ale vždy si všechno omluví, nejdůležitější je jeho ego. S tímto postojem by nemohl řídit církev.

  Odpověď
 2. Zeptal bych se o. Halíka zda ví o nějakém podobném nešvaru co by stál za zmínku … aby posléze nebyl zase po bitvě generálem….

  Odpověď
 3. … od něj nečeká pochopení ani řešení problémů v církve …
  Jo tuhle povýšenou blahosklonnost Halík umí, už když obhajoval vytahování české vlajky s frn.y, s tím že obyčejný prostý věřící není dostatečně erudován, aby tuto náročnou látku pochopil 🙁

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář