Halík: Prázdné kostely jako varování pro církev

Praha – Podle profesora a katolického teologa Tomáše Halíka jsou prázdné kostely jakýmsi „varovným průzorem do poměrně blízké budoucnosti.“ Narážel tím na omezení navrhnuté vládou, která se dotkla také církve téměř po celém světě, kdy byly zakázané všechny mše a bohoslužby.

„Náš svět je nemocný. Nemyslím tím jen pandemii koronavirus, ale stav naší civilizace, jak se ukazuje díky tomuto globálnímu fenoménu, biblicky řečeno: znamení doby,“ napsal profesor Halík v komentáři pro slovenský Deník N.

Je mylné si myslet, že se po krátké době izolace způsobené koronavirem vše vrátí do „starých kolejí,“ varuje katolický kněz. Svět podle něj nebude, ani by neměl být stejný.

Církev by se měla stát podle slov papeže Františka „polní nemocnicí“ a „vycházet ze svých hranic“ místo izolace, poznamenal dále. A jako správná nemocnice by měla správně diagnostikovat problémy současné společnosti a jmenoval – nenávist, populismus či nacionalismus.

„Před loňskými Velikonocemi vyhořela pařížská katedrála Notre Dame, letos se v postní době nekonají bohoslužby v statisících kostelů několika kontinentů – a ani v synagogách a mešitách. Jako kněz a teolog přemýšlím o prázdných či zavřených kostelích jako o Božím znamení a výzvě,“ pokračoval ve svém komentáři pro slovenské noviny.

A právě tato neobvyklá doba by křesťany měla vést k meditaci nad tím, co Bůh lidstvu chce říct a to ho vede k myšlenkám, že k tyto poslední události, kdy kostely zůstaly prázdné, jsou jakýmsi varovným znamením.

Všechna tato „znamení doby“, jak je Halík nazývá, by se měla stát příležitostí ke změnám. Jako příklad uvedl události z historie katolické církve, které vedly křesťany k hledání osobního vztahu s Bohem, rozmachu mystiky a k reformaci vedené Kalvínem a Lutherem.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 30. března 2020  Foto: Wikimedia Commons – Halík

 

 

Tags: ,,

4 Komentáře

 1. To, že svět už nebude stejný nebo nevrátí se do stejného životní rytmu, jako před touto nemocí je nepopiratelné. Boží Stvoření, přestože stojí na neměnných základech nebo právě proto, je živé a vyvíjí se, někdy viditelně onemocní a pak opět následuje období relativního uzdravení atd. Avšak v Písmu je nám řečeno, že tento svět je ve své samotné podstatě nemocný! To si nějak více či méně uvědomujeme v současné době všichni. A nemylme se, my na to „nemáme“ dát jej zcela do pořádku. Tato situace nám pouze trochu pootevřela oči, donutila nás některé věcí přehodnotit, ale i to bude málo. Pokud pan Halík teskní nad opuštěnými a prázdnými kostely, tak jak je možné, že k této situaci lidstvo dospělo, i když byly kostely naplněné? Nebo jenom někdy a jejich „kapacita“ nebyla plně využita? Změnilo by se něco podstatného, kdyby Svatopetrské náměstí bylo zcela zaplněno? Buďme k sobě upřímní … Jsem nepochybně vnímán jako pravidelný kritik papežského stolce. Zcela jistě se pohybuji na velice tenkém ledu a byl bych velice nerad, kdybych tímto způsobem někoho odradil od víry v Krista, kterou jistě mnoho lidí vnímá skrze papeže jako božího prostředníka. Ale právě i toto období blížících se Velikonoc se týká církve a především té ŘKC, kde právě samotný papež dehonestuje demonstrativním způsobem něco konkrétního, co není určeno světu, ale pouze mezi těmi, kteří jsou skutečnými Kristovými následovníky …

  Odpověď
  • Díky za jasné sděleni -p.Karle světu..hlavně pospávajícím…naivním věřícím..Někteří vzhlíži k samolibému Halíkovi,bohužel z neznalosti BOŽÍHO SLOVA…

   Odpověď
 2. 1Když vycházel z chrámu, řekl mu jeden z jeho učedníků: „Učiteli, pohleď, jaké kameny a jaké stavby!“ 2Ježíš mu řekl: „Hledíš na tyto veliké stavby? Jistě zde nezůstane kámen na kameni, který by nebyl stržen.“

  16Nevíte, že jste Boží chrám a že Duch Boží ve vás přebývá?

  17Kdo ničí chrám Boží, toho zničí Bůh; neboť Boží chrám je svatý, a ten chrám jste vy.

  Tento Satanův svět ničí pravé chrámy Boží a stane se tak jak je psáno.

  Odpověď
 3. Pane Halíku místo plků a prázdných gest by jste měl jet pomoci do domovu pro seniory v Břevnici u Havlíčkova Brodu. Shání tam lidi na výpomoc a zatím se nikdo nehlásí…asi jim chybí ta Vaše víra…tak by jste mohl jít příkladem a mohl by jste přibrat i pana Váchu ať pozná kvalitní palitativní péči.l

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář