Halík se ohradil vůči napomenutí: Je zcela nepodložené

Praha – Profesor Tomáš Halík se ohradil vůči napomenutí, které mu v listopadu adresoval kardinál Dominik Duka a označil je za nepodložené.

Halík na svém webu popisuje své déletrvající spory s Dukou a také to, proč se postavil proti zářijovému kontroverznímu kázání kněze Petra Piťhy důrazně odmítající Istanbulskou úmluvu. Česká biskupská konference v čele s Dukou se naopak za Piťhu staví a pakt odsuzuje. Pražské arcibiskupství uvedlo, že napomenutí Halíka je třeba chápat v širších souvislostech, nejen v otázce Istanbulské úmluvy a debaty o ní.

V médiích se objevila informace, že Duka Halíka pokáral během diskuse v polovině listopadu na kněžském dnu, který byl věnován právě Istanbulské úmluvě a tématu genderu. Pražské arcibiskupství v prosinci uvedlo, že napomenutí je datované 12. listopadu a netýká se diskuse na kněžském dnu. „Toto napomenutí je v souladu se stanoviskem celé biskupské konference (ČBK), tedy všech diecézních biskupů,“ uvádí arcibiskupství.

Napomenutí mimo jiné zmiňuje, že Halík „ve svých mediálních vystoupeních napadá stanoviska vydaná k různým aspektům veřejného života jeho biskupem, popřípadě ČBK“. Podle arcibiskupství napomenutí platnosti nabývá kolem poloviny ledna.

Halík na svém webu dodává, že s Dukou se přátelil 50 let, s Piťhou ještě déle.

„Spolupracovali jsme v podzemní církvi, ale nynější doba (…) mnohé věci prověřuje; doufám, že po blížícím se Dominikově penzionování, patrně v řádu několika měsíců zas konečně najdeme chvíli na vyjasňující osobní rozhovor,“ píše Halík.

Halík výtku odmítá a pro Lidovky.cz uvedl: „Na můj dotaz mi hned tři biskupové sdělili, že s touto věcí nemají nic společného a dva nevědí o tom, že by o té věci vůbec jednala biskupská konference a vydala nějaké společné stanovisko. Ostatní mi neodpověděli. Žádný však informaci o společně vydaném stanovisku nepotvrdil.“

Profesor také odmítl, že by napadal stanovisko biskupské konference a označil to tvrzení za nepodložené. Halík argumentoval, že spor mezi ním a Dukou se netýká věrouky, ale společensko-politických témat jako je migrace.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

.Michal Nosál, ČTK   Foto: Wikimedia Commons, profesor Tomáš Halík

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/duka-vs-halik-arcibiskup-duchovniho-kara-pratele-z-disentu-ho-nepoznavaji-kontruje-halik.A190110_101709_ln_domov_jho

 

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář