Halík tvrdí, že největší kritici homosexuality se sami nevyrovnali se svou sexualitou

Praha – Tomáš Halík získal v pátek ocenění od německého prezidenta Steinmeiera. V rozhovoru pro Reflex uvedl, že to potvrzuje jeho rostoucí vliv v zahraničí.

Po smrti Karla Gotta kritizoval úvahy představitelů státu při uspořádání státního pohřbu. Poznamenal, že se jedná o „naprostou devalvaci hodnot a morální kýč“. I když svým vyjádřením vzbudil vlnu nevole v rozhovoru pro Reflex řekl, že je potřebné kriticky mluvit o dění v republice.

Katolický teolog a kněz se domnívá, že Gott byl bavič národa za cenu kompromisů a herečka Chramostová zas svědomím národa.

Kriticky se vyjádřil na adresu prezidenta Miloše Zemana, od kterého slyší stále víc hospodské frky a napadání lidí, ne státnická slova a vize. Vhodného nástupce na post prezidenta by rád viděl – jak je tomu na Slovensku – v roli ženy. Přiznal se, že sám nad touto funkcí nepřemýšlí.

Připustil, že homosexualita v církvi je velký problém, ale největší kritici homosexuality jsou podle Halíka často ti, kteří se svou orientací nevyrovnali. Ve zpovědi se mu mělo svěřit mnoho obětí sexuálního obtěžování, které u církvi hledají pomocnou ruku, ale kardinál Duka je odmítl, dodal pro Reflex.

Halík vyznamenání převzal dnes, přesně 41 let poté, co byl v německém Erfurtu tajně vysvěcen na kněze pro působení v podzemní církvi v Československu. „Prezident Spolkové republiky Německo ocenil zejména mou aktivní účast v kulturním a náboženském disentu v době nesvobody, včetně spolupráce podzemní církve v naší zemi s církví v tehdejší NDR, mou účast na mnohaletém dialogu mezi českými a německými křesťany – tzv. Mariánskolázeňské rozhovory, který přispěl i k formulaci česko-německých prohlášení obou biskupských konferencí a obou států a účast v dialogu mezi věřícími a nevěřícími na mnoha přednáškách a konferencích v ČR i v Německu,“ uvedl k ocenění Halík.

Ocenění, které Halík dostal, je jednou ze tříd jediného vyznamenání, které Spolková republika Německo uděluje. Jeho nejvyšší stupeň, velkokříž pro hlavy států, převzali v minulosti prezidenti Václav Havel (2000) a Miloš Zeman (2014). Nižší formu velkokříže má také někdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (2008). O třídu nižší vyznamenání, Velký kříž za zásluhy s hvězdou na stuze, dostal například další exministr zahraničí Cyril Svoboda (2008).

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 21: října 2019  Foto: CWikimedia Commons – Tomáš Halík

Tags: ,,,

1 Komentář

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář