Halík varuje, aby církev nevytvářela „obrazy nepřítele“

Praha – Tomáš Halík se vyjádřil k medializované kauze, kdy se krakovský arcibiskup Jendraszewski ve svém kázání ostře pustil do sexuálních menšin. Po kritice ze strany médií se katolických biskupů zastali představitelé katolické církve v Maďarsku, na Slovensku a v České republice.

Jendraszewski v kázání prohlásil, že „po naší zemi už nekráčí rudý mor, ale objevil se nový, neomarxistický, který si přeje ovládnout naše duše, srdce a mysl – ne rudý, ale duhový.“

Gazeta Wyborcza připomněla, že za arcibiskupa se postavil primas polské katolické církve a následně i jeho český protějšek. Z textu Dukova vyjádření list zdůraznil varování, že „témata ideologie LGBT“se rozšiřují o „ateistickou a satanistickou agendu.“

Halík v reakci pro Deník N vyjádřil pochopení, že „některé záměrně provokativní projevy“ na pochodu Pride Parade v Praze „mnohé církevní představitele vydráždí a některé vyděsí,“ ale vyzval představitele církve k „moudřejšímu, klidnějšímu a hlubšímu uvažování.“

„V době prolínání civilizací a proměn kulturních paradigmat se pochopitelně vynořují pokusy nově promyslet postoje k sexuálním menšinám, k chápání genderových rolí a struktury rodiny. Církve, skládající se většinou z konzervativněji smýšlející lidí, jistě mohou a mají vnést do veřejné debaty o těchto tématech kritické postřehy,“ napsal Halík.

K tomu, aby se církev mohla k aktuálním tématům vyjádřit a veřejnost reflektovala její hlas v citlivých tématech, je nutné nevytvářet „obrazy nepřítele“ nebo nálepky typu „homosexualismus“, „genderové ideologie“, „neomarxismus“, které by církev mohly diskvalifikovat, varoval Halík.

Ztotožnil se s názorem polského kněze Tomasze Dostatniho, který ke kázání arcibiskupa Jedraszewského uvedl, že „odporují evangeliu a vyhánějí lidi z církve.“

Kauzu polské církve přirovnal k Piťhovu kázání, kde „agresivní rétorika a neseriózní argumentace“ byla použita „místo zvěstování evangelia.“

„Tenkrát kardinál Dominik Duka Piťhu bezvýhradně podpořil. Tedy nepřekvapuje, že obhajobou arcibiskupa Jedraszewského pokračuje v politickém kursu, který zahájil spojenectvím s Václavem Klausem a později Milošem Zemanem,“ poznamenal Tomáš Halík.

Kardinála Dominika Duku upozornil, že síce rád k svým argementům používá „vytržené citáty z projevů papeže Františka,“ale sám si musí být vědom, že „zejména svými společensko-politickými postoji“ je vzdálen od řimského biskupa.

Arcibiskup Jendraszewski se podle listu Gazeta Wyborcza odmítl distancovat od svých slov a v rozhlasové stanici Radio Maryja označil LGBT za „protikřesťanský systém antihodnot“. V nedělním kázání vyzval k odmítnutí „antropologické chyby v podobě velmi nebezpečných ideologií gender a LGBT“, jejichž „cílem je zkazit polský národ“.

„Solidaritu a bratrskou podporu“ vyjádřil jménem maďarských biskupů András Veres: „Víme z našich dějin, že trvání na nauce naší víry mnohokrát budilo hněv jiných. Nicméně s údivem sledujeme nesprávné útoky za to, že jste vyjádřili učení katolické církve vůči soudobým jevům. Šokuje, že ti, kteří se domáhají akceptace svého přesvědčení, současně odmítají právo vyjádřit se těm, kdo mají opačný názor.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 16. srpna 2019  Foto: Wikimedia Commons – Tomáš Halík

Tags: ,,

12 Komentáře

  1. Pan Halík a jeho žák Vácha by měli konečně učinit coming out, vyměnit pokryteckou róbu božího kněze za duhovou nebo tibetskou a užívat si společnosti mezi svými.

    Odpověď
  2. Nevidím velký rozdíl mezi marxismem a neomarxismem. Proto by žádný křesťan neměl podporovat současnou EU, kterou řídí neomarxisté. Naše místo je společně s V4 proti diktátu Bruselu. Od pana Halíka bych rád slyšel právě s souvislosti s pochodem hrdosti: Církev a stát mají podporovat normální rodinu. Kdo má jiný názor, může ho mít, nikdo mu ho nezakazuje. Je správné sebevrahovi rozmlouvat jeho úmysl. Pokud ho ale nepřesvědčíte, provede si svou.

    Odpověď
    • „Naše místo je společně s V4 proti diktátu Bruselu. “
      .. fakt? Bez „diktátu“ .. a peněz .. Bruselu bychom byli někde na úrovni Běloruska. A volat po Orbánově rusofilské diktatuře a nebo pokusu o likvidaci právního státu v Polsku .. to je pěkná ubohost.

      Odpověď
      • Konečný Fr.

        Orbán a Poláci tak mohou soudruhům z Bruselu poděkovat za knížecí rady a vzkázat – Vážení soudruzi ! Komunistické diktatury jsme si užili opravdu dost a o další skutečně nestojíme. Světu a socialismu mír.

        Odpověď
      • > Bez „diktátu“ .. a peněz .. Bruselu bychom byli někde na úrovni Běloruska.

        Možná ano, možná ne. Nemáme možnost to ověřit.

        Odpověď
  3. Cituji Andráse Verese : „Šokuje, že ti, kteří se domáhají akceptace svého přesvědčení, současně odmítají právo vyjádřit se těm, kdo mají opačný názor.“ Přesně tak. Nesouhlas přece ještě není nepřátelství.
    Tomáš Halík podlehá duchu doby, když předhazuje, že Církev „vytváří obrazy nepřítele“. Je to přesně naopak.
    Církev se nemusí bát, že bude jakkoli „diskvalifikována“, pokud bude věrná svému Pánu a Písmu. Její „kvalifikace“ nemá zdroj a oporu ve společnosti, nýbrž v Kristu

    Odpověď
  4. Karel Krejčí

    Je zajímavé pozorovat, jak padlý svět se zastává a obhajuje sám sebe. Jde o to, že hřích není jen homosexualita, ale naše vlastní těla jsou v základu hříšná a ani jiná být nemůžou. Písmo nás o tom dostatečným způsobem informuje. Zastávat názor, že žádosti těla nejsou tedy ve své podstatě hříšné, je pošetilé a naprostá ignorace Písma. Není snad nejlepším důkazem Ježíšův boj na poušti se Satanem? Jestliže nás nepřesvědčí ani toto, pak už tedy opravdu nic … I zde je zajímavé, nebo spíše smutné, že slepota se projevuje i tam, kde by naopak mělo převládat světlo.

    Odpověď
  5. Karel Krejčí

    Když si dám do vyhledávače jakékoli Bible on-line výraz „žádost“, objeví se mi mnoho spojení s tímto výrazem až z toho na mne přechází strach. Výstižná, jasná a přímá je především formulace apoštola Jana v 1.J. 2,16., která nám odhaluje a ozřejmuje podstatu problémů tohoto světa a proč jsme se stali jeho otroky. Pak tedy opravdu nechápu, jak je možné toto ignorovat a naopak podporovat jasně a srozumitelně definovaný hřích …

    Odpověď
  6. Jak pokrytecké komentáře, bezpochyby produkt srdce přetékajiciho hněvem a nenávistí namísto Kristovou láskou a pochopením. Že se obdobně nezaklínáte smrtelnými hříchy, když (zpravidla) titíž preláti znásilňují ve svých farnostech své ovečky (zpravidla nezletilé)nebo toto chování u svých podřízených tolerují či tutlají! Fuj! Husa na vás! Stav (nejen) římské cirkve je i po mnoha staletích stále stejný. Jen mamon a krvesmilstvo. Dobrovolné spojením duší (i těl) dvou lidí není narozdíl od znásilnění, omezování osobní svobody a ohrožování mravní výchovy mládeže v této zemi trestné. Kdo to nechápe, ať se vystěhuje do Vatikánu!

    Odpověď
  7. Je fajn, že se někteří katoličtí biskupové vyjádřili v poslední době jasně k politické situaci. Podle mě to je znakem daru rozeznání duchů. Bylo by fajn, kdyby se tyto jednoznačné postoje ozvaly také ze strany představitelů evangelikálních církví. Na postojích biskupů církve záleží.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář