Křesťan dnes

Halík získal za svou knihu prestižní americkou cenu

Americký měsíčník Foreword ocenil českého teologa Tomáše Halíka prestižní cenou za jeho dílo Z podzemní církve do labyrintu svobody. Porota složená ze čtenářů, knihovníků a knihkupců ji označila za nejlepší knihu v oblasti náboženství. Informaci přinesl portál Christnet.

Kniha popisuje důležité životní události českého teologa, jak uvěřil v Boha a jeho vzpomínky na pražské jaro, kněžské svěcení a život podzemní církve během socialismu, ale také porevoluční vývoj a setkání s významnými osobnostmi jako byli prezident Havel či papež Jan Pavel II.

„Co se týče životopisu, byl jsem opravdu překvapen množstvím pozitivních reakcí od čtenářů z anglicky mluvícího světa a recenzí v časopisech. Jistě velkou roli hrálo to, že doba pronásledování církve a působení kněží ‚v podzemí‘ je něco pro Američany, Kanaďany, Australany, Brity etc. těžko představitelné, sonda do úplně jiného světa,“ komentoval Halík pro Aktuálně.cz úspěch své knihy.

Halík jako první Čech dostal Komenského cenu

Tomáš Halík v únoru obdržel nizozemskou Cenu Jana Amose Komenského pro rok 2020. Ocenění se letos udílí podeváté, dosud ji nedostala žádná z českých osobností, většina držitelů jsou Nizozemci. K jejím mezinárodně známým laureátům patří bývalý belgický premiér a bývalý předseda Evropské rady Herman van Rompuy.

Halík je filozof, teolog a sociolog. Poté, co absolvoval univerzitu, se v komunistickém Československu nesměl věnovat vědecké činnosti a pracoval jako psychoterapeut pro drogově závislé. V roce 1978 byl tajně vysvěcen na kněze a je považován za jednu z nejdůležitějších postav české podzemní církve.

Po pádu totality působil jako poradce prezidenta Václava Havla a akademický kaplan, přednášel také na Oxfordu, Cambridge a Karlově univerzitě. Napsal několik desítek knih. Dnes je profesorem sociologie na Karlově univerzitě v Praze. Za svou publikační činnost získal několik ocenění, jedno z nich byla Templetonova cena v roce 2014, která je považována za Nobelovu cenu pro duchovní vědy.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 21. června 2020  Foto: Wikimedia Commons – Tomáš Halík

Exit mobile version