Hebraista Haidler zahájil v Šachově synagoze výuku hebrejštiny

Holešov – Úvodní lekcí začal ve středu Holešově na Kroměřížsku třídenní kurz hebrejštiny, který je součástí festivalu židovské kultury Ha-Makom. Hebraista, překladatel a herec Jaroslav Achab Haidler při ní posluchače v Šachově synagoze seznámil se symbolikou a detaily hebrejských znaků a základy jazyka, kterým dnes mluví zhruba pět milionů lidí. Kromě Izraele jej stále používají židé žijící v USA i v jiných zemích. Kurzy jsou součástí festivalu už několik let, cílem je dostat se o úroveň výše než loni, řekl dnes ČTK Haidler.

Koncepčně zůstává kurz už léta prakticky neměnný. „Jsou to tři setkání, takže to není žádný velký pokrok, úplně proniknout ke kořenům jazyka se nepodaří. Ale myslím, že by se mohlo podařit uvědomit si, jak jazyk myslí, tvoří a jak se skládá, což potom pro ty, kteří by se mu opravdu chtěli věnovat, může být docela dobrý přínos. Protože bez tohoto způsobu učení se a zároveň interpretace textů se nikdo neobejde,“ uvedl Haidler.

Na začátku více než hodinové lekce rozdal mezi příchozí listy s hebrejskými znaky a základní hebrejskou modlitbou Šema Jisra’el. Téměř padesátce posluchačů při úvodním setkání vysvětlil, že je hebrejština semitský jazyk, který slova zapisuje pomocí souhlásek, samohlásky jsou vyznačeny speciálními značkami pod a nad řádky. Jeho energickému výkladu prokládanému mnoha odbočkami a anekdotami však brzy přestali někteří z účastníků lekce stačit. „Komu připadá, že jsem rychlý, nejsem rychlý. Pouze jste se omylem dostali do čtvrťáku,“ okomentoval rozpaky příchozích Haidler.

Při výkladu zapisoval hebrejské znaky na tabuli, k výuce využíval i zrestaurované dobové nápisy na stěnách a stropě synagogy. Jeho kurz si nenechal ujít například Jakub Stacke ze Zlína. „Příští týden se chystám na festival židovské kultury v Třebíči, chtěl jsem mít srovnání. Mezi předky mám Maďary, Němce i Židy, jsem proto zvědavý,“ řekl ČTK Stacke.

Kurz navštívila také Monika z Olomouce. „Jsem tu poprvé. Zajímám se o hebrejštinu a židovské dějiny, chtěla jsem se nechat překvapit,“ uvedla před začátkem lekce. Kurz hebrejštiny bude v Šachově synagoze pokračovat ve čtvrtek a v pátek.

Festival židovské kultury Ha-Makom se v Holešově koná podevatenácté. Začal v úterý a potrvá do neděle. Nabízí přednášky, koncerty, výstavy, divadelní představení nebo ochutnávku specialit židovské kuchyně. Kompletní program festivalu je zveřejněn na webu www.zidovskyfestival.cz. Holešov patřil v minulosti k jedné z největších židovských obcí na Moravě. V polovině 19. století žilo ve městě zhruba 1700 Židů. Za druhé světové války komunitu zničili nacisté.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Datum: 25. července 2019 Foto: Wikipedie – Šachova synagoga v Holešově

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář