Hejtman Grolich předal starostům obcí postižených tornádem kříže požehnané papežem

Lužice – Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL) předal dnes v Lužicích na Hodonínsku starostům obcí postižených tornádem pět křížů požehnaných papežem. Kříže jsou vyrobené z trámů poničeného kostela v Moravské Nové Vsi. Je to memento, řekl Grolich.

Hejtman byl na generální audienci ve Vatikánu v závěru října, papeži Františkovi na ní předal kříž vyrobený z trámů kostela, který v červnu v Moravské Nové Vsi poničilo tornádo. Další kříže papež požehnal, pět z nich Grolich dnes předal představitelům Mikulčic, Hrušek, Lužic, Moravské Nové Vsi a Hodonína, tedy obcí, které byly v závěru června tornádem nejvíce zasaženy. Podle Grolicha obcím takto zůstane memento. Uvedl, že nyní je všude vidět, že tornádo bylo, ale za pár let už to tak nebude.

SOUVISEJÍCÍHejtman Grolich předal papeži Františkovi kříž z trámů kostela zničeného tornádem

Ještě není jasné, kde přesně budou kříže v obcích umístěny, podle jejich představitelů se nabízí buď na obecím úřadu nebo v místním kostele. „Vzhledem k tomu, že pochází z našeho kostela, tak by se ten kostel nabízel. Možná ale skončí na radnici, což je zase bývalá farní budova, takže ono se to hodí tam i tam, uvidíme,“ řekl starosta Moravské Nové Vsi Marek Košut (TOP 09).

Hejtman uvedl, že samotné požehnání bylo krátké. „Udělal (papež) nad těmi kříži svoje požehnání, to znamená kříž, jenom takové gesto. Krátce jsme měli možnost mu to všechno vysvětlit,“ uvedl Grolich. Křížů, které papež požehnal, bylo podle Grolicha šest. Uvedl, že jeden si nechal, bude určený k prodeji. Farář z poničeného kostela totiž podle něj nechává vyrobit ještě více křížů, které budou určené na prodej. Peníze pak poputují na opravu kostela. „Tento kříž bude první a já vyzvu lidi, až budou vyrobené, aby si je mohli zakoupit a opravu kostela podpořit,“ uvedl hejtman.

Tornádo o rychlosti až 300 kilometrů za hodinu a bouře s kroupami zasáhly Břeclavsko a Hodonínsko poslední červnový čtvrtek. Živel poškodil 1200 domů, zhruba 200 z nich muselo jít k zemi. O život přišlo šest lidí.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 5. listopadu 2021 Foto: kdu.cz – Jan Grolich

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář