Komixové zpracování Bible – Akční příběhy Knihy knih

 

Superman, Batman, Spiderman, Captain America, Antman, Daredevil. Komiksem a časem prověřená jména, která nám představila neuvěřitelné příběhy. V tomto duchu se k nám v září dostala na pulty knihkupectví Hero Bible. Komiksové zpracování Knihy knih, ze kterého akce čiší z každé strany, nás seznamuje s Earthmanem, Faithmanem, Železnou lady, Snílkem, Watermanem, Disidentem a mnohými dalšími postavami a vtahuje nás do akčního příběhu Knihy knih.

O grafické zpracování Starého zákona se postaral zkušený grafik Siku, díky němuž kniha se ctí dostává svému podtitulu „Akční příběhy Knihy knih“. Nový zákon pochází z pera kreslíře Jeffa Andersona.

Prvním dojmem, který čtenář získá je kvalitní zpracování knihy – a to jak po stránce grafické, tak i osaháním materiálu. Kniha je vytištěna na kvalitním papíru, který sice něco váží, ale zato právem zapadá do komiksové sekce našich knihoven. Při letmém prolistování dobře známé biblické postavy ožívají a přibližují nám akční příběh. Akce je slovo, které velice výstižně popisuje obsah stránek knihy.

Co upoutalo moji pozornost byla trefná volba jmen biblických hrdinů ve stylu komiksových superhrdinů. Z Adama se stal Earthman, z Mojžíše Waterman, z Ezechiela Mystik, z Jákoba Podrazák a tak dále. Tyto přezdívky vyjadřují podstatu nositelů dobře známých jmen, nad nimiž se při čtení Bible moc nepozastavujeme.

hero-bible-titulni-stranaVelmi nápadný je přechod mezi Starým a Novým zákonem. V Bibli se sice jedná o zásadní zlom, ale zde působil možná až příliš radikálně. Ze syrové akční řežby Starého zákona se na stejném dvojlistu dostáváme do doby Nového zákona, který je kreslen uhlazenější formou, má propracovanější detaily a působí spíše popisně než akčně. Změna autora kresby je zde dost patrná.
Na druhou stranu je to dobře, protože se tím ukáže zásadní bod zlomu v Bibli.

Starý zákon byl vyprávěn „letem světem“ s důrazem na akci a hlavní hrdiny víry; Nový zákon se zcela soustředí na období několika let, během kterých se odehrávají zásadní události kolem hlavního superhrdiny Bible – Ježíše. Tento přechod čtenáře „přibrzdí“ a připraví na vyprávění o naplnění pravé podstaty všech hrdinů, které v něm přichází.

Hero Bible je za svou cenu kvalitně zpracovaný komiks, který pomůže přiblížit biblické poselství nejen fandům superhrdinů. Kvalitní zpracování, výborná čtivost díky které si uvědomíte, že jste příběh shltli jedním dechem a akce, která Vás drží u knihy je výbornou kombinací. Hero Bible samozřejmě nenahradí Bibli jako takovou, ale to ani není její ambicí. Tou je přiblížit biblické poselství dnešnímu člověku, což se autorům povedlo na výbornou. Nadchnut četbou jsem vzal do ruky Bibli a s živými obrazy v hlavě ji znovu začal číst. Tuto úlohu Hero Bible zvládá skvěle.

Poznámka redakce: Knihu Hero Bible vydalo v roce 2016 vydavatelství Biblion. Grafické ukázky a další informace jsou uvedeny na internetových stránkách www.herobible.cz. Distribuci zajišťuje internetový obchod Gimel.cz.

Autor: David Živor, DiS., kazatel, Pochodeň Praha (Bratrská jednota baptistů)
Foto: Gimel.cz, Biblion

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář