Hinduisté zabili v Indii křesťana, co stahoval kůži z mrtvé krávy

Dillí – Hinduisté na východě Indie zabili jednoho křesťana ze skupiny, která na poli stahovala kůži z mrtvé krávy. Útočníci ozbrojení holemi a železnými tyčemi další tři muže zranili. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na oznámení místní policie. Většinoví hinduisté považují krávy za posvátné. Od května 2015 do loňského prosince zemřelo při útocích na osoby obviněné z konzumace hovězího či z porážky krav 44 lidí, z toho 36 muslimů, uvedla organizace Human Rights Watch.

Incident se stal ve státě Džhárkhand. Tři zranění muži byli převezeni do nemocnice. Pět útočníků je na útěku, dva další policie zatkla a snaží se zjistit, zda skupina jednala z vlastní vůle, anebo jestli patří k dobrovolným občanským hlídkám, které bezpečnost skotu střeží.

Napadení muži podle policie patří k místnímu kmeni a útočníci je obvinili z toho, že krávu v rozporu se zákonem porazili. V Džhárkhandu a v dalších 19 z 29 indických států je totiž porážka krav a konzumace jejich masa zakázaná. Policie má zatím za to, že zvíře uhynulo.

Před parlamentními volbami, které v Indii začaly tento týden, byl ozbrojený boj za ochranu „matky krávy“ součástí širší kampaně, jejímž cílem je nastolit v zemi s množstvím kultur hinduistické náboženské tradice a hodnoty. Kdysi okrajový hinduistický nacionalismus nyní hraje v indické politice ústřední roli.

Hinduistický způsob života namísto sekulárního pluralismu propaguje v zemi s 1,3 miliardy obyvatel premiér Naréndra Módí, který v mládí absolvoval výcvik v nacionalistických táborech, a jeho Indická lidová strana (BJP).

Nynější premiér podle kritiků spolu se svou voličskou základnou hinduistických nacionalistů ohrožuje sekulární základ Indie na úkor 172 milionů muslimů a dalších náboženských menšin.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Foto: Pixabay, ilustrační

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář