Historický objekt bývalé knihovny v Hradci Králové využije biskupské gymnázium

Hradec Králové – Památkově chráněnou budovu bývalé knihovny v historickém centru Hradce Králové si od města pronajme hradecké biskupské gymnázium. Instituce, pod kterou patří čtyřleté a osmileté gymnázium a také základní a mateřská škola, využije objekt především pro mimoškolní a zájmové aktivity dětí. ČTK to dnes řekl náměstek primátora pro správu majetku Pavel Marek (ANO).

Knihovna neobarokní objekt v Tomkově ulici z počátku 20. století využívala do roku 2013, kdy se přestěhovala do přebudované bývalé továrny Vertex ve Wonkově ulici. Radnice následně uvažovala o využití objektu pro spolkový dům. Od roku 2017 do současnosti radnice spodní patro půjčovala pro bohoslužby pravoslavné církve.

Biskupské gymnázium by se do objektu mělo nastěhovat v létě. Bude mít nájemní smlouvu na dobu neurčitou, výpovědní lhůta bude šest měsíců. Škola podle Marka zatím uvažuje, že by budovu využívala tři roky. Městu bude platit nájemné 348.000 korun bez DPH ročně, zároveň bude investovat do oprav a údržby budovy.

Vedle školy měla zájem o pronájem budovy i hradecká společnost Facility Clean CZ, která uvažovala o vybudování kulturního centra. Chtěla však podle Marka delší dobu pronájmu až na 20 let, což by městu mohlo komplikovat budoucí záměr s budovou. Cílem radnice je podle Marka pro budovu nalézt investora, který zajistí její rekonstrukci. Pronájem škole podle Marka umožní městu získat čas na hledání investora a na rozhodnutí, co s budovou dál.

V domě původně působil Záložní úvěrní ústav, později také Průmyslová banka a berní úřad. V letech 1939 až 2013 v něm byla městská knihovna.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 6. května 2021 Foto: Pixabay – Hradec Králové

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář