Historický okamžik v pravoslavné církvi. V Zimbabwe byla vysvěcena první diakonka 

Pravoslavný patriarchát Alexandrie a celé Afriky vysvětil ve čtvrtek 2. května v Zimbabwe první diakonku jakéhokoli patriarchátu světové východní pravoslavné církve, čímž vyvrcholilo několikaleté úsilí o obnovení ženského diakonátu v církvi.

Zimbabwský arcibiskup, metropolita Serafim, vysvětil Angelicu Molenovou ve farnosti misie svatého Nektária nedaleko Harare, hlavního města této jihoafrické země. Obřad se konal na Zelený čtvrtek, několik dní před začátkem pravoslavných Velikonoc. Liturgie bohoslužby byla zaměřena na význam eucharistie, kterou bude nová diakonka v rámci své nové funkce rozdávat věřícím, vysvětlil Serafim.

SOUVISEJÍCÍRuská pravoslavná církev suspendovala kněze, jenž sloužil mši u hrobu Navalného

„Zpočátku jsem byla nervózní z toho, že půjdu k oltáři, ale když mi metropolita Serafim tento týden v rámci přípravy požehnal, abych mohla vstoupit k oltáři, tyto pocity zmizely a cítila jsem se dobře. Jsem připravena,“ řekla podle Religion News Service Molenová o svém svěcení. 

RNS dále uvádí, že debaty o svěcení diakonek již léta rozdělují pravoslavné křesťany po celém světě. Někteří v něm vidí oživení starobylé praxe, která existovala v počátcích církve. Jiní považují ženský diakonát za odklon od tradice a domnívají se, že podkopává pravoslavnou hierarchii.

V tiskové zprávě oznamující vysvěcení diakonky Centrum svaté Féby, skupina zasazující se o obnovení ženského diakonátu, uvedlo, že Molenové vysvěcení je historickým okamžikem a vytvoří precedens pro další odvětví pravoslavné církve.

„Být první, kdo něco udělá, je vždycky výzva, ale alexandrijský patriarchát se odvážně rozhodl jít v čele s metropolitou Serafimem, který vložil ruce na diakonku Angeliku,“ napsala v tiskové zprávě Dr. Carrie Frostová, předsedkyně správní rady organizace.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 13. května 2024 Foto: St. Phoebe Center Facebook/Annie Frost

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář