Hlad sužuje více než sto dvacet milionů lidí v padesátce zemí

Řím – Zhruba 124 milionů lidí v 51 zemích trpí vážnou formou potravinové nejistoty, vyplývá z každoroční Globální zprávy o světových potravinových krizích, kterou na tiskové konferenci v Římě představili zástupci Evropské unie, Světového potravinového programu a Organizace pro výživu a zemědělství.

V porovnání s údaji za předchozí rok se o více než 11 milionů zvýšil počet lidí, které bezprostředně ohrožuje smrt hladem. Tento nárůst zavinilo vyostření konfliktů a nestabilita v Myanmaru, severovýchodní Nigérii, Konžské demokratické republice, Jižním Súdánu a Jemenu. Zprávu pro naše mikrofony komentuje tiskový mluvčí nigerijské diecéze Abuja, o. Patrick Alumuku.

„Tuto situaci vyvolala válka vedená teroristickou skupinou Boko Haram, protože v posledních pěti, šesti letech nebylo možné obdělávat pole, která ozbrojenci zničili. Celá oblast tak závisí na dovozu potravin – musíme si ale uvědomit, že v ní žije 40 milionů lidí! Současná vláda se snaží s teroristy vyjednávat a v těchto dnech dosáhla osvobození více než sto studentek, které skupina Boko Haram unesla v únoru. V Nigérii se o tom vede rozsáhlá debata – zda platit výkupné či nikoli, ale mnozí lidé jsou toho názoru, že je lepší zaplatit než nechat unesené mladé lidi zemřít. Pět dívek zaplatilo tento poslední únos životem. Zpráva o potravinové krizi se týká také Čadu, se kterým Nigérie hraničí a kam hnutí Boko Haram ustupuje, když ho napadne nigerijská armáda. Další zemí je sousední Kamerun, kde také vládne velký chaos, protože chybí vojáci a policie“.

Reklama

 

Pomoc nigerijské církve, navzdory neustálým útokům, je pro danou oblast zásadní, pokračuje otec Alumuku.

„Nigerijští biskupové navštívili Maiduguri, nejdůležitější a nejlidnatější město v oblasti a také hlavní město federálního státu Borno. Přivezli potravinovou pomoc a setkali se s vnitřními běženci, ale hlavně dodali útěchu a povzbuzení ve víře. Nigerijská církev je terčem atentátů, ale pokračuje v práci, kterou má dělat.“

 

Zdroj: Vatikánský rozhlas   Foto: ilustrační, milície v Nigérii, Wikimedia Commons

 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář