Hlas mučedníků uctí památku zavražděného misionáře Johna Chaua

Významná organizace podporující pronásledováné křesťany uctí odkaz a oběť amerického misionáře Johna Chaua, který v roce 2018 přišel o život, když nesl evangelium na odlehlý ostrov v Indickém oceánu. 

Nezisková mezináboženská misijní organizace Hlas mučedníků (Voice of the Martyrs, VOM), která slouží pronásledovaným křesťanům po celém světě, ve středu doplní Chauovo jméno na žulový památník mučedníků ve svém sídle v Bartlesville v Oklahomě.

SOUVISEJÍCÍOrganizace All Nations obhajuje zabitého misionáře Johna Chau

Chauovi bylo 26 let, když byl 17. listopadu 2018 zabit během mise na ostrově Severní Sentinel v Andamanských ostrovech, který se nachází v Bengálském zálivu asi 1100 kilometrů od Indie.

Portál Christian Post píše, že Chau, který byl absolventem Univerzity Orala Robertse v Oklahomě, byl zabit domorodým kmenem, který žije v izolaci od zbytku světa. 

Na 29. června připadá Den křesťanských mučedníků a výročí stětí apoštola Pavla v Římě. V průběhu dějin církve si křesťané na celém světě připomínají životy nesčetných věřících, kteří položili život za Krista.

S pomocí rybářské lodi navázal Chau 15. listopadu 2018 první kontakt se Sentinelci, které mnozí považují za nejizolovanější kmen planety, uvádí VOM. Později toho dne jeden sentinelský chlapec vystřelil na Chaua šíp, který se zabodl do Bible, již držel v ruce.

Do svého deníku si Chau toho večera napsal: „Bože, nechci zemřít … KDO PŘIJDE NA MOJE MÍSTO, KDYŽ TO UDĚLÁM? Odpusť [chlapci, který mě postřelil] a všem lidem na tomto ostrově, kteří se mě pokusí zabít, a zejména jim odpusť, pokud se jim to podaří.“

Ráno 17. listopadu rybáři, kteří Chaua vysadili na ostrově, viděli, jak domorodci pohřbívají jeho tělo na pláži.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Nettleton z organizace Hlas mučedníků říká pro The Christian Post, že Chau zdaleka nebyl impulzivní dobrodruh, ale poprvé pocítil Boží povolání ve svém životě poté, co se jako teenager vrátil ze své první misijní cesty. Nettleton poznamenal, že Chau trávil čas modlitbami a přípravou na cestu tam, kam ho Bůh povolá, a zkoumal různé skupiny lidí, až narazil na internetu na informace o Sentinelcích. 

„Každé jeho rozhodnutí směřovalo k tomu, aby se vydal na ostrov Severní Sentinel, setkal se s těmito lidmi, naučil se jejich jazyk a mohl s nimi sdílet Krista,“ řekl pro CP Nettleton.

Nettleton říká, že devět let před cestou se Chau začal na svou cestu připravovat fyzicky i duchovně. Uvedl, že Chau také prošel výcvikem u misijní organizace All Nations se sídlem v Kansas City v rámci jejího programu Church Planting Experience pro budoucí misionáře.

Dr. Mary Ho, mezinárodní výkonná vedoucí organizace All Nations International, označila Chaua za jednoho z „nejpřipravenějších misionářů, s jakým se kdy setkala,“ uvádí Nettleton.

Po Chauově smrti v roce 2018 Nettleton prohlásil, že o okolnostech jeho smrti koluje mnoho dezinformací. Ačkoli Chau věřil v Boží povolání pro svůj život, nestyděl se vyjádřit pochybnosti o sdílení evangelia s nepřátelskými a nepředvídatelnými skupinami lidí. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 30. června 2022 Foto: VOM – John Chau

Tags: ,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář