Hledají se senioři. Zn.: Osamělí.

Celý uplynulý rok naše česká a moravská dobrovolnická centra ADRA vyhledávala, vybírala, školila dobrovolníky a organizovala jejich pomoc „na míru“: aby částečně vynahradili chybějící personál v sociálních zařízeních, přinesli svěží vítr a naději tamním osamělým klientům.  

Potěšilo nás, že k  našim více než 2700 dlouhodobým dobrovolníkům přibylo i několik set nových „parťáků“.  Naše radost se nyní ještě násobí zjištěním, že řada z  nich chce v  pomoci potřebným lidem pokračovat.  

Trápí nás však rostoucí počet osamělých seniorů v  domácnostech, kteří nemají z  různých důvodů nikoho blízkého, kdo by je navštívil, zavolal jim, povzbudil je, postaral se o ně.  

Rozhodli jsme se na tuto potřebu lidské osamělosti seniorů zareagovat a zapojit postupně dobrovolnická centra ADRA v  Brně, Břeclavi, Znojmě, České Lípě, Liberci, Českých Budějovicích, Plzni, Příbrami, Frýdku-Místku, Havířově, Ostravě a Praze. 

Máme pečlivě vybrané, bezúhonné, proškolené, pojištěné a hygienickými pomůckami vybavené dobrovolníky, více než patnáctileté zkušenosti s  dobrovolnictvím v  různých zařízeních a aktuální poznatky z  návštěv u 196 seniorů v  domácnostech. 

Pokud znáte ve svém okolí osamělého seniora či seniorku, či někoho, jehož rodina bydlí na druhém konci republiky a přivítal by návštěvu dobrovolníka, prosím ozvěte se nám na lokální kontakty 

Senioři za tento dar času a lidské blízkosti nic neplatí. Pomůže jim projít lépe nepříznivou situací, navázat hezké vztahy, mít na co se těšit a s  kým si vyprávět.  

Kdo jsou naši dobrovolníci? Studenti, lidé středního věku i čiperní senioři. Jako třeba náš dobrovolník pan Jenda, 78 let: 

Portrét Jan Š.

„Narodil jsem se a dětství prožil  na jižní Moravě,  ve Znojmě. Od malička jsem viděl své rodiče pomáhat druhým lidem – sousedům, přátelům, i cizím lidem: na poli, v  zahradě, při stěhování, malování.  Se  sestrou  nás  rodiče  brali  často s  sebou. O tom  se  doma  nevedla  diskuse, když bylo potřeba někomu pomoci. Neodradilo mě  to, právě naopak. Viděl jsem tu užitečnost a hlavně radost, kterou jakákoliv nezištná, nečekaná  pomoc  lidem působila.  

Celý dospělý život jsem pracoval na šachtě v  Ostravě jako důlní zámečník. Vstával jsem ve 4 hodiny ráno a jezdil z  Frýdku-Místku vlakem do Ostravy. Mohl jsem o víkendu jen odpočívat, ale ta pomoc druhým by mi chyběla. A tak jsem mnoho let ještě  jako  neformální dobrovolník docházel za starými lidmi, o kterých jsem  se dozvěděl, že jsou v  nemocnici nebo osamocení doma,  a snažil se jim nakoupit, povzbudit je a trochu rozveselit.   

Když  ve Frýdku-Místku vzniklo Dobrovolnické centrum ADRA, které  začalo formálně organizovat  pomoc dobrovolníků,  zajišťovat  jim vstup do zdravotnických zařízení a  potřebné  pojištění,  stal  jsem se  ADRA dobrovolníkem. Ze začátku jsem měl na starosti půjčování a opravy polohovacích postelí, které jsme lidem  půjčovali  domů. Potom jsem navštěvoval lidi na oddělení následné péče v  nemocnici ve Frýdku-Místku. 

Co mi  moc  nešlo, byly návštěvy u umírajících lidí v  Hospici Frýdek-Místek. Obdivoval jsem jiné dobrovolníky, kteří  tam pravidelně  a rádi  ke „svým“  lidem docházeli.   

Tak jsem se vrátil k  tomu, co je mi blízké: přinášet povzbuzení a praktickou pomoc  starým, ne však terminálně nemocným,  lidem. Rád je  vezmu  na vozíčku na pěknou cyklostezku kolem přehrady Olešná, zahraji  si s  nimi  Člověče  nezlob se, přinesu  menší  nákup, na chvilku jim „rozsvítím“ den.   

Ta jiskra v  očích, vděčnost a slova: ‚Pane Jendo, přijďte zas‘, budu se na vás těšit!‘ mě pak provází celý den a dává mi radost a smysl života. Už celá desetiletí.“   

Martina Špinková 

martina.spinkova@adra.cz

www.adra.cz

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář