HledamBoha.cz: Přivést o Vánocích lidi ke zdroji naděje

Jak nám tyhle svátky vydržely dva tisíce let, to je záhada. Musí za tím být přece něco víc. Je.

Krátká zamyšlení na sociálních sítích i nabídka kurzů spojených s vánočním příběhem: Tým projektu HledamBoha.cz chce v tomto období přibližovat podstatu křesťanských Vánoc a připomínat, že tyto svátky oslavují univerzální lidské hodnoty naděje, lásky, míru a pokoje. 

„Vzpomeňte si na to, jak kouzelné byly Vánoce, když jsme byli děti. Proč tomu tak bylo? Možná proto, že celé Vánoce a potažmo i celé dětství pro nás bylo jedním velkým dárkem. Spousta z nás by ráda Vánoce znovu viděla dětskýma očima. 

Že je to naivní? 

SOUVISEJÍCÍ – HledamBoha.cz: Stát se první adresou pro lidi objevující svět víry

Sám Ježíš, jehož narozeniny slavíme, řekl: „Buďte jako děti, těm patří Boží království.“

Vraťte se spolu s námi do dětských let v příběhu Vánoc a objevte dar, který nám dal Bůh v Ježíšovi, v malém, bezbranném miminku.“  (Alena Lupton z HledamBoha.cz k 1. adventní neděli, ukázka ze zamyšlení na Facebooku)

„Z minulých let máme zkušenost, že období kolem Vánoc řadu lidí přivádí k otázkám, které se více či méně dotýkají křesťanství, ať už ve snaze poznat blíže pozadí tradic a zvyků, nebo naopak třeba v pocitu osamocenosti,“ vysvětluje ředitel projektu HledamBoha.cz Marek Chvátal. Adventní aktivity tak podle něj odrážejí zjištění, že „jen v této době máme příležitost říkat v České republice jméno Ježíš, aniž by se lidé osypali.“

Za velkým příběhem Ježíšova příchodu

Z nabídky online kurzů, které HledamBoha.cz zájemcům nabízí, z tohoto důvodu klademe důraz na kurz Proč Ježíš?Ve čtyřech lekcích (formou interaktivních prezentací) objasňuje, kým je Ježíš pro křesťany, jaký byl jeho pozemský život a poselství, co znamená v něj věřit. Blízké zaměření má také kurz Velký příběh II, který se věnuje Novému zákonu, tedy části Bible, která začíná právě příběhem Ježíšova narození v Betlémě. „Cílem je seznámit lidi s Ježíšem a ukázat jim, co je na něm tak zajímavého a hezkého. Chceme, aby byl jeho příběh pochopitelný pro lidi v dnešní době,“ popisuje Marek Chvátal. 

Při kurzech mohou zájemci využít doprovázení vyškoleným online průvodcem. Deset let se této službě věnuje Petr Libánský z Brna: „Necítím se jako profesionál, který někoho vede, ale spíše jako doprovázející člověk. Nesnažím se předkládat odpovědi, ale cílem je, aby na ně ten druhý přišel sám. Já v tom mohu pomoci tím, že kladu otázky, snažím se ho nasměrovat, ale rozhodně ne něco hotového nalít do hlavy,“ popisuje svou práci tzv. e-kouče. Pro HledamBoha.cz tuto službu vykonává – na dobrovolnické bázi a bezplatně – kolem 40 lidí, mužů i žen. „Budeme chtít tento tým rozšířit, protože poptávka po online doprovázení roste. Věřím, že najdeme ochotné lidi, kteří tuto službu budou poskytovat,“ říká k tomu Marek Chvátal.  Dostat se do kontaktu s vhodnými kandidáty chce například při zamýšlených návštěvách různých křesťanských společenství, farností a sborů. „Rozšířit povědomí o projektu HledamBoha.cz je důležité jak mezi širokou veřejností, tak i mezi věřícími lidmi, protože mezi nimi může být mnoho našich nových spolupracovníků,“ uzavírá ředitel projektu.

Autor: TZ Hledám Boha Datum: 12. prosince 2022 Foto: Pixabay – ilustrační

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář