Hněv – zbraň, nebo nástroj ke změně?

Emoce nás motivují, podněcují, působí mnoho dobrého. Může ale nějak sloužit k dobrému i hněv? Karon Cecyová, manželka pastora a spisovatele Jamese Cecyho, matka tří vlastních a 23 pěstounských dětí, je přesvědčená, že ano – pokud ho použijeme jako sílu, hnací motor ke správnému jednání a potřebné změně.

Děti, kterým se Cecyovi v průběhu cca 30 let věnovali, jim daly mnoho příležitostí k tomu, ovládání hněvu trénovat. Mnohé z dětí si ve svém původním prostředí prošly zneužíváním, byly zraněné, plné strachu a hněvu. „Vzpomínám si na osmiletou dívenku, která byla hrozivě zneužívaná. Jakmile si zvykla, že je v bezpečí, její hněv začal vycházet na povrch. Jednoho dne ráno u stolu dojídala snídani a strašně se na mě rozzlobila, když jsem jí řekla, aby si pospíšila a nepřišla pozdě do školy. Bez jakéhokoli varování se vymrštila a stoupla si doprostřed stolu. Potom si záměrně strčila prst do krku a pozvracela celý stůl. S takovým projevem hněvu jsem se do té doby nesetkala,“ vypráví Cecyová.

K jádru problému

 První reakcí Karon Cecyové byl šok, naštvání a křik. Posléze se jí však podařilo na okamžik zastavit, poprosit v modlitbě o sílu a moudrost a v klidu si s dívkou promluvit. „Když mě pozorovala, jak to uklízím, začala jsem s ní mluvit. Nejprve jsem řekla: ‚Víš, že ať uděláš cokoli, budu tě mít pořád ráda?‘ A pak jsem se ptala: ‚Proč se na mě zlobíš? Naštvalo tě ještě něco jiného? Myslíš, že je fér, že teď musím uklízet ten nepořádek? Chceš mi pomoct?‘ Pomohla mi. ‚Cítila ses lépe, když ses schválně pozvracela?‘ Opatrně jsem pomocí otázek zjišťovala, o co jde, a pokoušela se dostat k jádru problému,“ vzpomíná Cecyová. Dívka prý u nich doma zůstala ještě několik měsíců, během nichž přijala Ježíše.

Ovládnout svůj hněv a najít jeho kořeny nemusí být problém jen pro týrané děti z nestabilního prostředí, ale i pro kteréhokoliv dospělého. Karon Cecyová bude 22.–24. března hostem odpočinkového víkendu Nové nadechnutí, určeného pro manželky církevních pracovníků a pro ženy sloužící v církvi. Kromě biblického vyučování o hněvu a praktických rad, jak hněv zvládat a pomoci s ním druhým, budou na programu chvály, povídání ve skupinkách i volitelný seminář na téma osamělost. Čas bude i na procházky a osobní rozhovory.

Akci organizuje Křesťanská misijní společnost. Koná se v Penzionu Velké Dářko u Žďáru nad Sázavou. Více informací a přihlášky na http://nadechnuti.kmspraha.cz.

 

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář