Na holocaust původních českých Romů se bude vzpomínat v Letech

 

PRAHA – Letošní pietní akt na památku holocaustu původních českých Romů se uskuteční v sobotu 13. května od 12 hodin v Památníku Lety v Letech u Písku. Tragický osud Romů  stejně tak jako osud a utrpení milionů dalších lidských bytostí, které se staly oběťmi nacismu, si budou připomínat organizátoři Výboru pro odškodnění romského holocaustu (VPORH). Dnes je z obce Lety na pohřebiště obětí vybudována naučná stezka o délce 1,5 km, po které romské rodiny za asistence české protektorátní policie směřovaly do koncentračního tábora Lety. Minulý režim nechal v 70. letech vystavět na místě velkokapacitní vepřín, který nový demokratický režim zatím neodstranil.

„Pro účastníky aktu organizujeme z Prahy do Letů a zpět autobusovou dopravu zdarma,“ sdělil Čeněk Růžička, předseda VPORH v ČR. Autobus bude jako obvykle přistaven před hlavní bránu autobusového nádraží Praha-Florenc, pod most magistrály, u konečné zastávky městského autobusu 133. Odjíždět bude v sobotu 13 května v 10 hodin ráno.

Zájemci si mohou včas rezervovat místa v autobusu na e-mailu: ruzicka.vporh@seznam.cz. Autobusy, nebo osobní vozidla přijíždějící po vlastní ose, je možné parkovat přímo v areálu Památníku Lety.

Na úvod zazní v sobotu v poledne česká státní hymna a žalm romských vězňů z nacistických koncentračních táborů. Po přivítání účastníků bude následovat položení květinových darů k pomníku a duchovní slovo a modlitba, kterou povede kněz Vojtěch Vágai. Po proslovech a kulturním programu bude oficiální část programu zakončena ve 14:30 hodin odjezdem na farní hřbitov v Mirovicích, kde budou položeny květiny na hroby dětských obětí.

 

Zdroj: ztis.cz
Foto: Památník v Letech, Facebook

Tags:

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář