Hongkongské kostely čelí vyhrůžkám za připomenutí masakru na náměstí Nebeského klidu

Na budovách sedmi hongkongských katolických kostelů, které si připomněly výročí masakru na náměstí Nebeského klidu v Pekingu z roku 1989, se objevily výhružné plakáty s portrétem emeritního biskupa Josepha Zena.

Katoličtí věřící si na mši připomněli 32. výročí, kdy komunistické orgány s nasazením armády zasáhly proti demonstrantům. Kardinál Zen patří mezi nejhlasitější kritiky Pekingu a v podporoval také prodemokratické hnutí na ostrově. Zen se obává, že poslední kroky Číny povedou k okleštění demokracie a ke ztrátě svobody. 

SOUVISEJÍCÍNový hongkongský biskup odmítl komentovat situaci křesťanů v Číně

Podle Christian Post hongkongské úřady zakázaly každoroční připomínku, kdy si občané zapálením svíček připomínají osudy tisíců občanů Číny, kteří požadovali demokratické změny v státě. I přes varování však tisíce lidí vyšli do ulic Hongkongu se svíčkou v ruce a kráčeli směrem k parku Victoria, kde se tato smutná připomínka výročí organizuje. 

V roce 1997 Čína souhlasila se zásadou „jedna země, dva systémy“ umožňující Hongkongu si ponechat určitou autonomii. Nový zákon o národní bezpečnosti však v určitých případech staví  Peking nad lokální hongkongské zákony a obviněné občany umožňuje soudit na území pevninské Číny.

Americká organizace International Christian Concern rovněž varovala, že „nechvalně známý právní systém Číny a jeho nedostatek transparentnosti může kohokoli snadno kriminalizovat a poslat do vězení.“ Mnoho čínských pastorů a křesťanů, jako je pastor Wang I, QinDerfu a pastor John Cao, jsou nyní uvězněni ve vykonstruovaných procesech.

Organizace dlouhodobě mapující situaci v zemi se shodují, že k nárůstu pronásledování křesťanů došlo od nástupu prezidenta Si Ťing-pchinga. Na kostely jsou montovány kamery a podzemní církev je nucena se připojit ke státem kontrolované oficiální církvi.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 8. června 2021 Foto: screenshot – připomínka obětí masakru na Náměstí nebeského klidu

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář