Hongkongský kardinál tvrdí, že Vatikán „prodal čínskou církev“

Kardinál Joseph Zen z Hongkongu kritizoval Vatikán za to, že jasně nevyjádřil podporu perzekuované katolické církvi v Čínské lidové republice.

V rozhovoru s francouzským římsko-katolickým časopisem La Vie začátkem tohoto měsíce byl Zen nemile překvapen postojem Vatikánu při protestech v Hongkongu, který politické turbulence nekomentoval.

„Od počátku této občanské mobilizace od Svatého stolce nevyšlo jediné slovo,“ řekl Zen podle překladu stránky Church Militant. „Řím se už neodváží kritizovat čínskou vládu, které prodal čínskou církev.“

Na rozdíl od tohoto postoje Zen uvedl, že hongkongská diecéze aktivně podporuje protesty občanů proti komunistické vládě z Pekingu.

Zen poukázal na úsilí hongkongského pomocného biskupa Josepha Ha. „Joseph Ha se účastní pochodů a volá lidi, aby se modlili za pokoj země, která čelí nespravedlnosti a korupci,“ dodal.

„Mnoho lidí doufá, že se stane příštím biskupem, ale nebude to on, protože je příliš kritický.“ … Pokud jde o mě, jsem velmi starý, ale i nadále se vyjadřuji, protože není dost hlasů.“

Minulý rok Vatikán a čínská vláda podepsaly „prozatímní dohodu“, podle které by Vatikán uznal legitimní biskupy jmenované režimem. Dříve Vatikán exkomunikoval biskupy jmenované čínskou vládou, která neuznávala autoritu papeže. Katolická církev doufá, že jí dohoda pomůže získat vliv na katolickou církev v zemi.

V důsledku dohody byli minulý měsíc vysvěceni dva čínští katoličtí biskupové s požehnáním papeže Františka i čínské vlády.

Christian Solidarity Worldwide, organizace monitorující pronásledování křesťanů, vyjádřila obavy ohledně dohody.

„CSW je hluboce znepokojen načasováním této prozatímní dohody mezi čínskou vládou a Vatikánem,“ uvedl ve svém loňském prohlášení vedoucí týmu CSW pro východní Asii Benedikt Rogers.

„I když rozumíme některým motivům, které stojí za snahou Vatikánu dosáhnout dohody, existují značné obavy ohledně důsledků pro svobodu náboženského vyznání nebo přesvědčení v Číně.“

Za posledních několik měsíců se v Hongkongu začaly protesty kvůli obavám ze zvýšeného zasahování ze strany čínské vlády.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

-mn-  Datum: 30. září 2019  Foto: CC Search . kardinál Zen

4 Komentáře

    • Je to poněkud nevděčné. Vatikán zcela zcela jistě kráčí ve šlépějích prvotních apoštolů, o nichž se můžeme dočíst ve Skutcích apoštolů. No a k tomu si ještě dobrovolně přibral břemeno, dělat správce zeměkoule. Nemá to lehké …

      Odpověď
  1. „Vatikán zcela zcela jistě kráčí ve šlépějích prvotních apoštolů“ …..myslím, že já a apoštol Jan to vidí trochu jinak.

    Odpověď
  2. Plne podporujem postoj Vatikánu. Ide o duše veriacich v Číne, o ich spásu a nie o politiku. Úlohou RKC nie je viesť politické revolúcie, ale usilovať o spásu čo najviac duší. Ak vláda v Pekingu prejavila ochotu nechať katolíkov v Číne na pokoji, pokiaľ oni nebudú viesť politický odboj, je rozhodnutie Vatikánu absolutne v poriadku. K čomu nás povolal Pán Ježiš ? Viesť odboj a revolúcie, alebo žiť podľa evanjelia , Ak je tu ochota zo strany mocných, ponechať čínskym katolíkom slobodu v praktizovaní ich viery, nič nie je dôležitejšie.

    Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář