Na Hrad dorazilo několik desítek Zemanových odpůrců i příznivců

Praha – Inauguraci prezidenta Miloše Zemana si nenechali ujít jeho příznivci i odpůrci, do areálu Pražského hradu jich však oproti očekávání dorazily jen desítky. Střety obou táborů zůstaly ve slovní rovině. Zatímco Zemanovi sympatizanti třímali v rukou papírové české vlaječky, odpůrci mu na transparentech vyčítali neústavní kroky a někteří drželi červené karty. Prezident lidem čekajícím na třetím hradním nádvoří zamával, na demonstranty nereagoval.

K protestu využily den inaugurace mimo jiné skupiny Kaputin! a oMen. Jejich členové uvedli, že na Hrad přišli vyjádřit „nesouhlas s protiústavními kroky člověka, který za posledních pět let mnohokrát porušil prezidentský slib“.

Své transparenty pozvedli, když Zeman po složení slibu procházel po nádvoří do svatovítské katedrály, aby se tam poklonil světcovým ostatkům. Na plakátech vyjmenovali, k čemu všemu podle nich prezident nemá mandát – například „podporovat fašisty“, „paktovat se s bolševiky“, „šířit nenávist“, „oslavovat diktátory“ či „sloužit nepřátelským mocnostem“. Jeden z protestujících, aktivista Otakar van Gemund, se svlékl do půli těla, přičemž na hrudníku měl nápis „má smůlu – nemá mandát“.

Další demonstrant si přinesl velký portrét prvního českého prezidenta Václava Havla. Havlovo jméno ostatně zaznívalo i tehdy, když se oba názorové tábory snažily vzájemně překřičet. Zatímco Zemanovi příznivci volali „Ať žije Zeman!“, druhá skupina jim odpovídala „Ať žije Havel!“.

Reklama

Zemanovi sympatizanti demonstrantům na místě vyčítali například to, že nadáváním prezidentovi, kterého si zvolili lidé, popírají demokracii. Názorové rozdíly však nevyústily v žádné potyčky. Na shromážděné lidi dohlížela jak Hradní stráž, tak i policie včetně antikonfliktního týmu. Zasahovat nemusela.

Kaputin a oMen uvedly v tiskovém prohlášení zaslaném ČTK, že Zeman zneužívá prezidentskou funkci k podrývání ústavy, k plíživé likvidaci demokracie a k protežování „trestně stíhaného bývalého agenta StB“, premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO). Skupina Kaputin na Hradě protestovala i 25. února, kdy připomněla 70. výročí převzetí moci komunisty a poukázala na to, že v komunistické straně byl prezident Zeman i premiér Babiš.

Kaputin je skupina na podporu demokracie, lidských práv a členství v EU a NATO. Staví se proti putinovskému režimu. V minulosti demonstrovala třeba proti okupaci Krymu, stejně jako skupina oMen. Ta na sebe poprvé výrazněji upozornila v říjnu 2014, kdy dali dva její členové na tiskové konferenci vlády své názory najevo tak, že svlečení do půl těla vyzvali premiéra Bohuslava Sobotku, aby bránil svobodu a nepomáhal ruskému prezidentu Vladimíru Putinovi. Jedním z tehdejších protestujících byl i dnešní demonstrant van Gemund, druhým byl pozdější Zemanův protikandidát na funkci prezidenta, lékař Marek Hilšer.

 

Autor: ČTK   Foto: screenshot youtube.com

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář