Hřib: Váňa nemá bez souhlasu právo na umístění Mariánského sloupu

Praha – Sochař Petr Váňa nemá právo umístit na Staroměstské náměstí repliku Mariánského sloupu ze 17. století, protože mu schází povolení hlavního města jako vlastníka pozemků. Novinářům to v pondělí po jednání rady hlavního města řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Sochař o víkendu na náměstí umístil část zábradlí sloupu a od té doby ji on a jeho spolupracovníci na místě hlídají. Váňa se domnívá, že má na stavbu právo, protože má platné stavební povolení.

Sloup ze 17. století svrhl dav v roce 1918, protože v něm viděl symbol habsburské monarchie. O jeho návratu se diskutuje od 90. let. Zastánci obnovy jej považují symbol a vzpomínku na obránce Prahy za třicetileté války a významné barokní umělecké dílo. Podle odpůrců jde o symbol habsburské nadvlády a netolerantní rekatolizace země. Pražské zastupitelstvo se naposledy v roce 2017 vyslovilo proti návratu sloupu.

Právě rozhodnutí zastupitelstva podle Hřiba jasně deklaruje, že Váňa nemá k umístění sloupu právo. „Velice mě mrzí, že snahy o obnovu Mariánského sloupu provází opakovaně protiprávní jednání,“ uvedl. Dodal, že i když příznivci sloupu mluví o tom, že má být jeho umístění aktem smíření, jejich snahy spíše vyvolávají spory a společnost rozdělují.

Váňův argument, že má platné stavební povolení, podle primátora neobstojí. „To je jenom osvědčení státu o tom, že stavba neporušuje požární nebo hygienické předpisy, ale chybí to zásadní, a to je souhlas vlastníka, který prostě potřebujete, pokud chcete něco postavit na cizím pozemku,“ řekl Hřib. V dřívějších dokumentech je podle něj navíc vždy uvedeno, že nenahrazují nutnost uzavřít nájemní vztah na pozemek a že převzetí sloupu musí schválit zastupitelstvo.

Sochař má nyní u již umístěné části balustrády přistaven petiční stánek, na který není potřeba žádný zábor a chrání ho svoboda shromažďování. V sobotu městská policie pokutovala sochařova bratra Tomáše, který začal rozebírat dlažbu v místě historického umístění sloupu. O to se Váňa a jeho spolupracovníci pokusili už koncem května, po zásahu strážníků museli dát místo do původního stavu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi. 

 

Autor: ČTK  Foto: screenshot YouTube – Zdeněk Hříb

Tags: ,

12 Komentáře

 1. Qd Pirátů nic dobrého nečekám. V tomto případě se primátor drží práva, zdá se, že sloup nemusí mít. Kdyby stavbě nezabránil, měl by problém.

  Odpověď
  • Sorry, ale už v prvním odstavci toho vašeho pamfletu je chyba (nebo lež ?)

   Každý křesťan ví Kdo je drak po kterém šlape Panna Maria (a ne, nejsou to protestanté), ačkoli ne všichni ztotožňují pannu Marii s apokalyptickou ženou.

   Nemyslíte že KAŽDÉMU v té době musela připadat 30ti letá válka jako příchod, nebo alespoň ochutnávka apokalypsy ? Krutou smrtí zemřely miliony lidí, bratr se postavil proti bratru…

   Odpověď
  • PS: v druhém odstavci chyba či demagogie ještě větší – Vestfálský mír neznamenal konec náboženské svobody v čechách, ale ve většině evropy – koho země, toho náboženství… TOTO si prosadili PROTESTANTÉ !

   Odpověď
   • Demagogie?

    Před římskokatolickým pronásledováním, nucením ke konverzím např. zabavováním majetku, rozdělováním rodin, slíděním po duchovní literatuře a následným vězněním a mučením, prchali čeští evangelíci do Uher, Nizozemí, Saska, Pruska, Anglie, … tedy do protestantských zemí s náboženskou svobodou. Zdrojů je nepřeberně, asi nejstarší z nich je Komenského Historie o těžkých protivenstvích, napsaná ještě během třicetileté války. Podobné věci se v Čechách děly až do konce 18. století, viz autoři F. M. Hrejsa, Palacký, F. M. Bartoš, E. Melmuková, A. Denis, Jirásek, J. Fiala, J. Pekař, A. Novák, E. Šteříková, L. Mašínová a další.
    Pokud by se Váš konec náboženské svobody týkal i těchto evangelických zemí, musel by podobný osud čekat i místní římské katolíky.
    Pokud svým tvrzením opravdu věříte, uveďte prosím své zdroje o evangelickém pronásledování podobném tomu, jaké snášeli sami evangelíci ve zemích, kde měla volné ruce Svatá inkvizice. Je samozřejmě rozdíl mezi excesy jednotlivců a mezi systematickou totalitou, vzniklou ze spojení trůnu a oltáře.

    Odpověď
    • nevím odkud začít, možná si později najdu čas na pořádnou odpověď, ale už jen to že Anglii řadíte k tolerantním zemím (přitom zde byli byť i jen tajní katolíci opakovaně vyhledáváni a VRAŽDĚNI státní mocí) svědčí o tom že vaše znalosti jsou velmi malé. Koneckonců odkud asi byli vyhnáni/emigrovali Kvakeři ? A jaké jsou dodnes rozepře mezi (menšími a slabšími) Iry a (utlačovatelskými) Brity ?

     Katolická církev má stovky mučedníků zavražděných čistě pro katolickou víru a řadu z nich zavraždila protestantská státní moc. Spojení trůnu a oltáře vůbec bylo v protestantských zemích mnohem silnější – u katolíků se panovník musel vyrovnat s mezinárodní autoritou – papežem. Protestanté mezinárodní autoritu neměli, tam si panovník doslova dělal co chtěl.

     Odpověď
     • Promiňte přijde mi, že provozujete trolling, dobrá jeho definice je na české wiki.

      Proč si to myslím: vystupujete ne pod skutečným jménem ale pod nickem, k tomu navíc s agresivním významem (piraňa). Namísto věcné diskuse používáte výrazy jako „pamflet“, „lež“, „demagogie“, shazujete: „svědčí o tom, že vaše znalosti jsou velmi malé“ a používáte odbočky mimo, viz Vaše poslední věty.

      Budu se raději držet rady „nekrmte trolly“.

     • 1. Internet je do jisté míry anonymní, smiřte se s tím . Nejsem policie a vaši identitu rovněž nemám jak ověřit. Co se dřív považovalo za výhodu a dobrý start čestné debaty (v debatě nerozhodovalo kdo něco říká, ale co říká a jaké má argumenty) se nyní pomlouvá (hlavně když někomu dojdou argumenty).

      Já pod tímto unikátním nickem vystupuji všude na internetu, je to tedy ode mne férovější takto (můžete si mne tak dohledat na jiných debatách a s nikým si mne nespletete)

      2. Vámi odkazovaný článek je objektivně pamflet plný nepravd.

 2. Jiří Hlavnička

  Kdyby se dnes jednalo o nový sloup, s podobnou tématikou, neměl bych s tím žádný problém, ale že se jedná o kopii sloupu, který byl postaven jako oslava nad českou reformací, a vítězství Habsburků, je náboženská tématika zcela mimo. Je jen zástěrkou. Poněmčená šlechta a noví cizí „mocipáni“, kterým byly dány funkce a majetek zde slavili za účasti císaře postavení sloupu. Slavili tedy porážku vlastenectví a češství, To byl konec vlády Direktoria, to byl konec krásné stavovského groše, který právě před 400 lety nesl ražbu lva a na reverzu korunku s nápisem IN DEO FORTITUDO. -V Bohu je síla.- A proto postavit repliku dnes, v jiné společnosti, ale hlavně v překrásné ekumenickém souznění, je PLIVNUTÍM do tváře statečných předků a VYMÝTÍM mozku dnešnímu nesoustředěnému myšlení mnoha lidí,.
  autor a vydavatel knih HABSBURSKÝ TRŮN, ČESKÁ ŠLECHTA A HRABĚ THURN.
  Vydavatel a prodejce – jirkapress@seznam.cz

  Odpověď
  • 1. Protestantská šlechta byla mnohem víc poněmčená než ta katolická (někteří z popravených vůdců povstání ani neuměli česky). Stavovské povstání byla vojenská a politická ostuda a katastrofa od počátku odsouzená k nezdaru. Možná že jen díky Bílé hoře dnes tady mluvíme česky (jinak by nás sežrala německá protestantská šlechta)

   2. Zásadu koho vláda, toho náboženství si prosadili na císaři protestanté… brečíte na špatném hrobu.

   3. Krátká vláda direktoria byla vůči katolíkům krutější, než byla jakákoli pozdější rekatolizaci vůči protestantům
   90% rekatolizace českých zemí proběhlo mírumilovně. Katolíci díky tridentskému sněmu prošli svojí vlastní duchovní a mravní obrodou a lidé za katolickou církví přicházeli dobrovolně, přitaženi svatým životem kněží a řeholníků.

   Odpověď
 3. Co kdybychom tam třeba časem postavili nějaký jiný sloup s tématikou naděje v Kristu? Moje ekumenické cítění se neustále zaráží na něčem, co si neumím vysvětlit jinak, než naději v Marii… Pak by to ale bylo pořád o lidech …

  Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář