Hudební festival Jablonecké tóny otevře návštěvníkům každé úterý místní kostely

Jablonec nad Nisou – Festival Jablonecké tóny otevře o prázdninách návštěvníkům místní kostely. Varhanní koncerty v kostelích jsou už tradiční součástí hudebního léta v Jablonci nad Nisou, město při jejich pořádání spolupracuje s uskupením Musica Varia, řekla ČTK náměstkyně primátora pro kulturu Jana Hamplová (Starostové pro Liberecký kraj). Po několikaleté přestávce se zapojí kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova na Horním náměstí, který tradiční úterní koncerty v kostelích zahájí 11. července a také 29. srpna uzavře.

Kostel na Horním náměstí i jeho varhany jsou dílem jabloneckého rodáka architekta Josefa Zasche. Varhany, které v roce 1932 postavila firma Rieger-Kloss, patří podle organologa Radka Rejška ke zvukově nejbohatším nástrojům v litoměřické diecézi. Třímanuálový pneumatický nástroj s 43 hlavními rejstříky je vybaven 2862 píšťalami od několika centimetrů až po několikametrové. V posledních letech prošel náročnou opravou v dílně rodinné firmy Hermann Eule Orgelbau v německém Budyšíně. Po opravě zhruba za 6,6 milionu korun se na kůr nástroj vrátil před rokem.

SOUVISEJÍCÍNové varhany v Tismicích na Kolínsku vznikly podle návrhu akademického malíře

Kromě kostela Nejsvětějšího Srdce Ježíšova, jsou vždy dva varhanní koncerty připravené také v kostele Dr. Farského a v kostele Povýšení sv. Kříže, po jednom koncertu bude v kostele Nejsvětější Trojice v Mšeně a v kostele sv. Anny. „Ani v kostele sv. Anny v posledních letech koncerty nebyly, protože se tam konaly výstavy,“ doplnila Hamplová.

Jablonecké tóny nabídnou přes léto dvě desítky koncertů. „Náš záměr je využívat co nejvíce letní scénu Eurocentra a nestavět zbytečně pódia. Chceme využívat prostor, který má město k dispozici, tím zároveň šetříme finanční prostředky. Jablonecké tóny budou pokračovat tradičními čtvrtečními koncerty na letní scéně a budeme využívat nedělní odpoledne k promenádním koncertům v Tyršových sadech,“ doplnila Hamplová.

V plánu jsou podle náměstkyně primátora také tři koncerty na Mírovém náměstí. „Budou pojaté ve stylu arény, kapela bude uprostřed náměstí a lidé budou sedět na schodech k radnici, máme k dispozici podsedáky, které byly nakoupeny v minulosti, Kultura Jablonec nakoupila i pláštěnky, a budeme také využívat toho, že máme náměstí plné zahrádek a i tam mohou lidé koncert sledovat,“ dodala Hamplová. Kompletní program Jabloneckých tónů 2023 najdou zájemci na webu www.jablonecketony.cz.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 9. července 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář